Kraków: śledztwo ws. wykorzystywania sprzętu medycznego Na polecenie prokuratury policjanci zabezpieczali dokumentację medyczną w kilkunastu placówkach na terenie kraju. Fot. archiwum

Krakowski zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości. Według ustaleń PAP chodzi o sprzęt medyczny o wartości blisko 600 tys. zł.

We wtorek, 10 stycznia 2017r. na polecenie prokuratury policjanci zabezpieczali dokumentację medyczną w kilkunastu placówkach na terenie kraju, w tym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i prywatnej klinice w Tarnowie.

Śledztwo prowadzi wydział ds. walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Z uwagi na dobro postępowania prokuratura nie podaje bliższych informacji o sprawie. Prok. Łukasz Żuradzki z wydziału zamiejscowego PK poinformował jedynie, że postępowanie prowadzone jest "w sprawie" przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości, nikomu nie zostały przedstawione zarzuty i nikt nie został zatrzymany.

Jak ustaliła PAP na podstawie wiarygodnego źródła zbliżonego do śledztwa, sprawa dotyczy sprzętu medycznego o wartości blisko 600 tys. zł, w tym stentów, który trafił w prywatne ręce i był wykorzystywany do odpłatnego leczenia pacjentów.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie dostał od producenta stenty (urządzenia rozszerzające tętnice) w grudniu 2006 roku. Z ustaleń śledztwa, do których dotarła PAP wynika, że sprzęt nie był wykorzystywany do leczenia pacjentów tej placówki, tylko do przeprowadzanych tam nielegalnie odpłatnych zabiegów, które w dokumentacji opisywano jako szkolenia lekarzy.

Część stentów miała też trafić do prywatnych klinik, a podarowane szpitalowi stenty miała odebrać nieuprawniona do tego osoba, zatrudniona w Szpitalu Uniwersyteckim. Dlatego śledztwo dotyczy między innymi przyjęcia przez tę osobę korzyści majątkowej w postaci sprzętu medycznego o wartości 597 tys. 400 zł - wynika z informacji, do których dotarła PAP.

Na potrzeby tego śledztwa policjanci na polecenie prokuratury zabezpieczyli we wtorek (10 stycznia) dokumentację w kilkunastu miejscach w Polsce, między innymi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w krakowskiej spółce i należącej do niej klinice w Tarnowie, w krakowskiej fundacji, a także u osób związanych z tymi podmiotami.

Chodzi m.in. o ustalenie, kto pokwitował odbiór darowizny w postaci sprzętu medycznego, gdzie ten sprzęt w rzeczywistości trafił i którym pacjentom służył.

Podłoże polityczne?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH