Kraków: przychodnie żądają ponad 6 zł za stronę odpisu dokumentacji

Rzecznik praw pacjenta na podstawie skarg na wysokie opłaty za odpisy dokumentacji medycznej wszczął postępowanie w sprawie NZOZ Kraków-Południe.

Z rozporządzenia ministra zdrowia i ustawy o prawach pacjenta wynika, że za odpis jednej strony dokumentacji medycznej przychodnie mogą brać od kilkunastu groszy do ponad 6 zł.

Jak podaje Gazeta Krakowska, placówki dowolnie interpretują przepisy i według własnego zdania ustalają stawki opłat. W NZOZ Kraków-Południe, zespole 14 poradni, jedna strona odpisu kosztuje 6,30 zł.

Dyrektor placówki uważa, że odpisy to nie zwykłe ksero, a dziennie ma nawet kilkadziesiąt wniosków o ich sporządzenie, musi zatem specjalnie oddelegowywać do tego celu pracowników. W innych zakładach opieki zdrowotnej w Małopolsce, odpis można otrzymać w cenie ksero, czyli maksymalnie 60 gr za stronę.

Maksymalna opłata za wyciąg lub odpis wynosi 6,48 zł. Oba druki zawierają pieczątkę potwierdzającą zgodność z oryginałem i podpis. Prawo nie precyzuje, czy wyciąg lub odpis mogłyby zastąpić zwykłe ksero. Pacjenci podkreślają, że tanie ksero dokumentu od drogiego odpisu różni się jedynie przybiciem pieczątki i podpisem.

Tomasz Filarski, rzecznik praw pacjenta w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o podanie wykładni w kwestii opłat za odpisy dokumentów.

Więcej na www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH