Kraków: przerwał leczenie, wyrok za narażanie na gruźlicę

Za narażenie sąsiadów na niebezpieczeństwo zakażenia gruźlicą na rok więzienia w zawieszeniu skazał krakowski sąd 46-letniego mieszkańca Krakowa. Zobowiązał go także do kontroli w poradni i podjęcia leczenia w przypadku ponownego zachorowania.

Wyrok jest prawomocny, oskarżony nie odwoływał się od niego - powiedziała w piątek (14 września) Aneta Rębisz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Chory na gruźlicę Paweł G. był pacjentem jednego z małopolskich szpitali. Przerwał jednak kurację przeciwprątkową. Było to już drugie przerwanie leczenia przez niego. Szpital zawiadomił służby sanitarne i organy ścigania.

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o to, że przez pół roku sprowadzał niebezpieczeństwo dla zdrowia kilkudziesięciu sąsiadów, powodując zagrożenie szerzenia się choroby zakaźnej - gruźlicy. Zagrożenie to - według aktu oskarżenia - polegało na tym, że będąc chory na gruźlicę prątkującą samowolnie przerwał leczenie i przebywał w miejscu zamieszkania, kontaktując się bezpośrednio z zamieszkałymi tam osobami.

Sąd uznał winę oskarżonego, skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zobowiązał do kontroli w poradni co pół roku przed dwa lata i do podjęcia leczenia w przypadku zachorowania. Jednocześnie sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania. Paweł G. nie odwoływał się od wyroku.

Jak podała w piątek pisząca o sprawie Gazeta Krakowska, statystycznie jeden chory, prątkujący i nieleczony, zaraża w ciągu roku od 10 do 15 ludzi. "Wiele osób nie wie, że już są chore. Tymczasem liczba zachorowań na gruźlicę w Małopolsce rośnie. W I kwartale 2010 r. zanotowano 256 przypadków, w analogicznym okresie 2012 r. - 296. (...) Najgorsze statystyki są w powiatach: myślenickim, olkuskim i proszowickim. Tutaj na gruźlicę zapada 40 osób na 100 tys. mieszkańców" - podaje Gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH