
Przed krakowskim sądem ruszył w poniedziałek (9 sierpnia) proces ws. pacjentki chorej na raka nerki, która pozwała Ministerstwo Zdrowia i NFZ za odmowę leczenia.
Na poprzedniej rozprawie strony nie zawarły ugody. Sąd oddalił 9 sierpnia wniosek NFZ o odrzucenie pozwu z powodu niedopuszczalności drogi sądowej. Uznał, że pozew zostanie rozpoznany merytorycznie przed sądem.
53-letnia Janina Orczyk pozwała Ministerstwo Zdrowia i NFZ o 150 tysięcy złotych odszkodowania i zadośćuczynienia i 18 tysięcy złotych renty.
Po operacji wycięcia nerki, pacjentkę pod koniec ub. r. leczono interferonem. Lek nie poskutkował, choroba nasiliła się. Od stycznia do marca kobieta nie była leczona, ponieważ NFZ nie wyraził zgody na leczenie innym specyfikiem.
– Podstawą pozwu są zarzuty dotyczące niezgodnego z prawem wykonywania władzy publicznej, zarówno przez ministra zdrowia, jak i Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Chodzi o błędne regulacje dotyczące leczenia chorych dotkniętych rakiem nerki i błędne stosowanie istniejących regulacji. W efekcie pacjenci są pozbawieni leczenia – powiedziała pełnomocnik pacjentki, mec. Jolanta Budzowska, która szanse wygrania sprawy ocenia wysoko.
– NFZ zbyt długo zwlekał z informacją. Wskazując kolejne rozwiązania, kierował powódkę na ślepy tor, bo żaden z istniejących na rynku leków nie może być stosowany, ze względów głównie finansowych. Od stycznia powódka była pozbawiona leczenia, mimo że istnieją medyczne możliwości pomocy -– powiedziała adwokat.
– W odniesieniu do Skarbu Państwa – ministra zdrowia – jest to bezzasadne powództwo – ocenił po rozprawie radca Wojciech Dachowski z Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Według niego strona powodowa zarzuca Skarbowi Państwa błędne czy niedostosowane do obecnego stanu medycyny ukształtowanie programów terapeutycznych, które zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, twierdząc, że z tego powodu pogorszył się stan zdrowia i konieczne jest naprawienie szkody w postaci krzywdy. Skarb Państwa nie dostrzega takiego związku.
– Minister zdrowia nie stosuje przepisów, które dotyczą programów zdrowotnych, stosuje je w praktyce i finansuje NFZ i w odniesieniu do Skarbu Państwa nie ma podstaw tej odpowiedzialności – wyjaśniał Wojciech Dachowski.
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, który wnosił o odrzucenie pozwu, zaproponował sfinansowanie terapii w programie niestandardowym – po złożeniu wniosku zaopiniowanego przez konsultanta i dotyczącego preparatu nie posiadającego negatywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych.

CZYTAJ TAKŻE
- ND21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- ND21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- ND20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- ND20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- ND19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- ND18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- ND18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- ND16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 7 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 8 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych