Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie stwierdził, że antyaborcyjny billboard zawieszono w centrum miasta nielegalnie i wystąpił o jego usunięcie do właściciela kamienicy - poinformował w środę (24 sierpnia) PAP kierownik biura prasowego urzędu miasta Jan Machowski.

Jak wyjaśnił, zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego nie mogą tam wisieć instalacje w takich rozmiarach. - Dlatego Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie wszczął procedurę administracyjną, która powinna się zakończyć usunięciem tego billboardu - wyjaśnił Machowski.

Jak dodał, trwają obecnie prace dotyczące tzw. uchwały krajobrazowej, którą podejmie Rada Miasta Krakowa. - Założenie jest takie, żeby do końca roku Rada Miasta przyjęła tę uchwałę, wprowadzającą możliwość nakładania kar finansowych w tego typu sytuacjach - poinformował.

Na plakacie Fundacji "Pro - Prawo do życia" znajduje się m.in. zdjęcie 11-tygodniowego płodu po aborcji i napis: "Aborcja zabija. Politycy mogą powstrzymać mordowanie". Jest także zachęta, by dzwonić do posłów w ramach akcji "Stop aborcji".

Także krakowska policja sprawdza, czy antyaborcyjny billboard zawieszony na budynku w centrum miasta stanowi naruszenie prawa. W tej sprawie wpłynęło na policję kilka zgłoszeń.

Jak informował PAP rzecznik małopolskiej policji kom. Grzegorz Gubała, policja prowadzi czynności w oparciu o art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń, mówiący m.in. o wywoływaniu zgorszenia w miejscu publicznym. - Jeżeli potwierdzą się doniesienia, że ktoś zamieszczając tego typu informacje w miejscu publicznym dopuścił się wykroczenia, poniesie za to odpowiedzialność prawną - powiedział rzecznik.

Według krakowskiego przedstawiciela Fundacji "Pro - Prawo do życia" Adama Kulpińskiego prezentacja billboardu "jest działaniem organizacji pożytku publicznego w oparciu o legalnie zawartą umowę z firmą reklamową" i nie stanowi naruszenia prawa.

- Art. 51 par. 1, o którym mówi policja, wymaga dopuszczenia się wybryku, czyli rażącego naruszenia obowiązujących norm prawnych. Nie sposób twierdzić, że rażąco naruszono normy prawne przez zawarcie przez organizację pożytku publicznego legalnej umowy z firmą reklamową - mówił PAP Adam Kulpiński.

Kulpiński dodał, że "przekaz jest drastyczny, bo pokazuje aborcję" i że "aborcja jest w Polsce legalna i jest znacznie bardziej makabryczna niż to, co jest tam pokazane". - To dziecko na tym zdjęciu zostało zamordowane w brutalny sposób i takie rzeczy w Polsce są również dopuszczalne - stwierdził krakowski przedstawiciel fundacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH