Kraków: konferencja nt. standardów opinii psychologicznych dla sądu Uczestnicy konferencji podejmą próbę opracowania standardów dotyczących opinii wydawanych dla sądu Fot. Archiwum RZ

Próbę opracowania standardów dotyczących opinii wydawanych dla sądu podejmą uczestnicy konferencji naukowej "Standardy opiniowania psychologicznego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych", jaka w dniach 4-6 grudnia odbędzie się w Krakowie.

- W ostatnich latach pojawia się coraz więcej zastrzeżeń dotyczących uregulowań prawnych, pracy sądów, kuratorów oraz innych specjalistów świadczących usługi na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Wiele zarzutów dotyczy pracy biegłych psychologów i pedagogów oraz opinii wydawanych przez nich dla sądu - wskazuje organizatorka i przewodnicząca komitetu naukowego konferencji dr Alicja Czerederecka, kierownik Zakładu Psychologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Jak przyznała, funkcjonujące obecnie wskazówki i zalecenia, do których odwołują się biegli, nie zawsze okazują się wystarczające do zweryfikowania celowości i zasadności tych zarzutów, dlatego też istnieje pilna potrzeba sformułowania standardów precyzyjnych i odwołujących się do aktualnej wiedzy psychologicznej oraz pedagogicznej.

W konferencji wezmą udział zarówno psychologowie i pedagodzy opiniujący w sprawach rodzinnych, jak i prawnicy.

Zaproszeni specjaliści przedstawią swoje propozycje standardów, koncentrując się na specyfice diagnozy psychologicznej dla potrzeb sądu, relacji pomiędzy biegłym a osobami badanymi, między biegłym a sądem oraz sposobie sporządzania pisemnej opinii i występowania w sądzie.

Efektem końcowym konferencji będzie opracowanie i publikacja standardów wraz z obszernym komentarzem oraz towarzyszącymi im rozważaniami poświęconymi problematyce szczegółowej.

Konferencję zorganizowano z inicjatywy Zakładu Psychologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych i Sekcji Psychologii Sądowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH