Sprawa pacjenta żądającego od Miejskiego Szpitala Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza 100 tys. zł zadośćuczynienia za błąd w sztuce lekarskiej, wróci na wokandę. Taką decyzję podjął sąd apelacyjny. W pierwszej instancji wyrok był korzystny dla krakowskiej lecznicy.
W listopadzie 2006 roku pacjent przeszedł w MSS im. Gabriela Narutowicza zabieg usuwania polipów w nosie. Podczas operacji został naruszony nerw wzrokowy, co spowodowało całkowitą utratę wzroku w prawym oku. Pełnomocnik poszkodowanego przekonuje, że przed zabiegiem doszło do wielu nieprawidłowości w zakresie diagnostyki medycznej: lekarze oparli się np. na badaniu RTG, które zostało wykonane osiem miesięcy wcześniej, nie przeprowadzili także prawidłowo wywiadu przedoperacyjnego. Nie zostało również wykonane badanie tomograficzne.
Ewa Folcik, radca prawny reprezentująca szpital, odpiera zarzuty twierdząc, że pacjent podczas dwukrotnej wizyty w placówce został zdiagnozowany w sposób prawidłowy, a badanie tomograficzne nie było potrzebne.
– Mężczyzna nie poinformował jednak chirurgów, że w przeszłości doznał kilku urazów twarzy – mówi Ewa Folcik. – Nie powiedział też, że ma ubytek kości oczodołu, który mógł być bezpośrednią przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Argumenty te nie przekonały jednak sądu apelacyjnego, który uznał, że ukierunkowanie wywiadu przedoperacyjnego należy do lekarzy, nie do pacjenta.
Czy ustawa o prawach pacjenta, która „ocalała” po zawetowaniu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego pakietu ustaw zdrowotnych jesienią ub. r., a obecnie ma szanse wejść w życie po uchwaleniu ustawy wprowadzającej, pomoże pacjentom w podobnej sytuacji?
– Błędy lekarskie zawsze były i zawsze będą: nie myli się tylko ten, kto nic nie robi – podkreślał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Artur Sandauer, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. – W regulacjach prawnych brakuje jednak publicznego programu pomocy dla poszkodowanych na skutek błędów medycznych. Wątpliwości budzi również fakt, iż ustawa o prawach pacjenta kieruje poszkodowanych na drogę postępowania sądowego. Zamiast oferować pomoc generuje konflikt i zmusza chorych do nierównej walki ze sprawcą.

- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 8 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych