Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie chce ugody, na mocy której miałby wypłacić 250 tys. zł zadośćuczynienia i 70 tys. zł odszkodowania z powodu błędu w sztuce lekarskiej. Do zawarcia ugody wezwał lecznicę Witold Ziobro.

Podobne stanowisko szpital zajął na początku września podczas posiedzenia, na którym sąd rozpoznawał taki sam wniosek o zawarcie ugody złożony przez wdowę po zmarłym, Krystynę Kornicką-Ziobro.

Pełnomocniczka szpitala poinformowała sąd, że szpital nie poczuwa się do błędu i „co do zasady” nie zgadza się na zawarcie ugody.

Ani wnioskodawca, ani jego pełnomocnik nie stawili się w środę w sądzie.

Okoliczności śmierci Jerzego Ziobry, ojca byłego ministra sprawiedliwości, obecnie europosła PiS Zbigniewa Ziobry, nadal bada prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Obydwoje wnioskodawcy w dwóch osobnych wnioskach domagali się ugody, na mocy której Szpital Uniwersytecki zapłaci im po 250 tys. zł „odszkodowania za spowodowany błędem w sztuce lekarskiej zgon” oraz po 70 tys. 331 zł za zwrot kosztów poniesionych na skutek zgonu bliskiej osoby, „spowodowanego błędem w sztuce lekarskiej lekarzy”.

Członkowie rodziny Ziobrów zaznaczyli, że kwoty po 250 tys. zł przeznaczą w całości na cele społeczne, w tym związane z pomocą osobom poszkodowanym w wyniku błędu w sztuce lekarskiej oraz na cele Fundacji Brata Alberta w Krakowie.

Roszczenia dotyczące kwot po 70 tys. 331 zł mają stanowić zwrot kosztów poniesionych na zamówione w zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich opinie lekarskie. W ich świetle „lekarze zajmujący się w szpitalu Jerzym Ziobrą popełnili rażące błędy i zaniedbania, co spowodowało jego śmierć:.

Wnioskodawcy są zdania, że zapłata żądanych kwot w całości wyczerpie ich wszelkie roszczenia „w sprawie zgonu spowodowanego błędem w sztuce lekarskiej”.

Pełnomocnik Ziobrów mec. Piotr Pszczółkowski zapewniał, że w świetle licznych zamówionych przez rodzinę opinii lekarskich autorytetów m.in. z USA, Izraela, Niemiec i Skandynawii, błąd lekarski, zarzucany lekarzom szpitala, to „kwestia złej diagnozy, złego leczenia, błędów w ratowaniu życia:.

Po zakończeniu postępowania w sprawie zawarcia ugody ze szpitalem rodzina zmarłego może złożyć pozew przeciw szpitalowi o odszkodowanie lub czekać na rozstrzygnięcie prokuratury.

Ojciec Zbigniewa i Witolda Ziobrów był leczony w jednej z krakowskich klinik z powodów kardiologicznych. Miesiąc po jego śmierci Witold Ziobro złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH