Kraków: WSA uznał, że za nieubezpieczoną zapłaci szpital Fot. archiwum

Chodzi o 6396 zł, jakie kosztowała szpital specjalistyczny terapia kobiety, która zatruła się amfetaminą. Pacjentka nie miała prawa do ubezpieczenia, ale została przyjęta w stanie nagłym. Szpital złożył wniosek o potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zbyt późno.

Zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy o świadczeniach zdrowotnych w stanach nagłych nie można odmówić prawa do świadczeń.

Jak informuje "Rzeczpospolita", placówka powołała się na podobne przypadki, przez wiele lat rozliczane przez oddział wojewódzki NFZ na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o świadczeniach zdrowotnych w związku z art. 21 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mówi on, że takiemu pacjentowi przyjmowanemu w stanie nagłym świadczenia przysługują bezpłatnie.

Ponadto, składając do prezydenta miasta wniosek o potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, szpital powołał się na art. 8 ustawy o pomocy społecznej, mówiący o prawie do świadczeń pieniężnych.

Prawo do świadczeń zdrowotnych może przysługiwać osobie nieubezpieczonej, ale pod kilkoma warunkami. Musi m.in. spełnić kryterium dochodowe, a dodatkowo być dotknięta np. bezdomnością, niepełnosprawnością czy ubóstwem.

Jeżeli nieubezpieczony odpowiada wszystkim wymogom, z wnioskiem do prezydenta miasta, burmistrza czy wójta może wystąpić sam pacjent, jak również w przypadkach nagłych - świadczeniodawca, a więc podmiot leczniczy. Wniosek ten musi być jednak złożony niezwłocznie po udzieleniu świadczenia.

W związku z tym, że szpital złożył wniosek blisko dwa lata po udzieleniu świadczenia, WSA w Krakowie uznał, że musi za nie zapłacić sam.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH