krakow.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 18-05-2017 19:12

Kraków: NFZ sprawdza, czy lekarze na kardiologii mogli wykonywać zabiegi

Na zlecenie prokuratury NFZ sprawdza, czy lekarze zatrudnieni na oddziale kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego mieli uprawnienia do wykonywania zabiegów. Jeśli okaże się, że nie, szpital będzie musiał zwrócić dziesiątki milionów złotych. W tle kontroli jest sprawa śmierci Jerzego Ziobry.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szpital Uniwersytecki właśnie poskarżył się do prezesa NFZ na działania małopolskiego oddziału Funduszu. Ten zażądał wydania danych o leczeniu na oddziale kardiologii SU 15 tysięcy osób, czyli w praktyce informacji o zabiegach z ostatnich 14 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

Kontrola ma potrwać dwa lata i jest to prawdopodobnie jedna z największych przeprowadzanych przez krakowski oddział w jego historii. Tak szerokiego przeglądu zażądała prokuratura, która bada nowe wątki w sprawie Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości, który zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w lipcu 2006 roku, po dziesięciu dniach leczenia na II oddziale kardiologii.

Od dziesięciu lat Krystyna Kornicka-Ziobro, wdowa po Jerzym, próbuje udowodnić liczne nieprawidłowościami, do których - jej zdaniem - dochodziło na oddziale. Chodzi np. o kwalifikacje lekarzy.

W trakcie procesu, kilka lat temu, nieoczekiwanie okazało się, że, wieloletni ordynator oddziału, a zarazem małopolski konsultant w dziedzinie kardiologii, nie ma z niej specjalizacji.

- To było i dla nas szokujące odkrycie, bo kto by sprawdzał, czy konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii ma specjalizację. W 2010 roku napisaliśmy do NFZ pismo prostujące dane na temat kwalifikacji ordynatora, bo nieświadomie podawaliśmy nieprawdę w dokumentach do kontraktowania świadczeń - mówi były pracownik administracji szpitalnej.

Więcej: krakow.wyborcza.pl