Krajewski po środowych negocjacjach: jest szansa na porozumienie ws. pakietu

- Dzisiejsze rozmowy po raz pierwszy zakończyły się konstruktywnymi rozwiązaniami. Jeśli zostaną one wcielone w życie jest szansa na porozumienie - mówi nam prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski po środowych (17 grudnia) negocjacjach dotyczących pakietu onkologicznego, jakie odbyły się w Ministerstwie Zdrowia.


Minister zdrowia zgodził się na zmniejszenie liczby badań jakie mieliby zlecać lekarze POZ w ramach pakietu onkologicznego oraz na zwiększenie finansowania. To ustalenie może pomóc ruszyć z miejsca negocjacje z największą grupą lekarzy rodzinnych, reprezentowaną przez Federację Porozumienie Zielonogórskie, która nie zgadzała się na podpisanie umów z NFZ po zmianach warunków związanych z wprowadzaniem pakietu onkologicznego.

Obietnice - jak przekazał nam Jacek Krajewski, przew. Federacji Porozumienie Zielonogórskie - padły w środę (17 grudnia) podczas spotkania z przedstawicielami POZ. 

Do rozmów po stronie rządowej zasiedli minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wiceminister Sławomirem Neumann oraz prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk. Lekarzy rodzinnych reprezentowali przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Będzie zmiana w rozporządzeniu
Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Krajewski rozwiązanie, które zostało zapisane w notatce po spotkaniu, dotyczyło zobowiązania ministra Arłukowicza do zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w POZ, które określa dodatkowe badania, jakie mają od nowego roku obowiązywać lekarzy rodzinnych.

Rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk podał natomiast, że Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Rozmowy z Porozumieniem Zielonogórskim i Kolegium Lekarzy Rodzinnych będą się nadal toczyć - zapewnił.

Bąk potwierdził PAP, że w środę odbyło się spotkanie resortu z przedstawicielami tych trzech organizacji. - Z PPOZ udało się podpisać porozumienie, natomiast z PZ i Kolegium w wielu kwestiach doszliśmy do kompromisu, jednak porozumienia nie podpisaliśmy - powiedział. - Liczymy na dalsze rozmowy - dodał. Według niego finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej wzrośnie od przyszłego roku o 1,2 mld zł.

- W nowej propozycji rozporządzenia resort dość mocno zmniejszył liczbę badań, do których zobowiązywało lekarzy rodzinnych mające obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. rozporządzenie. Dlatego uznaliśmy, że to jest dobry krok abyśmy kontynuowali rozmowy - mówi Jacek Krajewski.

W oczekiwaniu na piątek
Podkreśla: - Jeżeli w najbliższy piątek (19 grudnia) projekt nowego rozporządzenia pojawi się na stronach MZ, to będziemy dalej rozmawiać. Nowe rozporządzenie - zaznaczam, o ile się pojawi - daje realne szanse na rozmowy o tym, aby badania nałożone na lekarzy rodzinnych, do których od nowego roku obliguje nas pakiet onkologiczny, mogły być realizowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH