Kozłowska-Rajewicz i Michalak interweniują po zdarzeniach w radomskim szpitalu

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz domaga się kontroli w radomskim szpitalu, w którym miało dojść do zgwałcenia dziewięciolatka. Interwencję w tej sprawie podjął też Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

O tym, że 9-letni chłopiec, przebywający w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, został zgwałcony przez 15-letniego pacjenta innego oddziału, poinformowała prokuraturę matka pokrzywdzonego dziecka. Na tej podstawie w ub. tygodniu prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez personel szpitala.

Sprawą zajmuje się natomiast wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), ponieważ w okolicy mieszkają opiekunowie 15-latka.

Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z wnioskiem o objęcie nadzorem postępowania prowadzonego przez prokuraturę w Radomiu. Domaga się również pilnej kontroli w szpitalu, a także natychmiastowego zwolnienia dyrektora szpitala w trybie dyscyplinarnym.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział, że jeśli pismo pełnomocniczki wpłynie, zostanie potraktowane z należytą powagą.

Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że wyniki kontroli Rzecznika Praw Pacjenta wskazują na niedopełnienie obowiązków przez personel placówki oraz szereg praktyk, które łamały prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności, a w wielu przypadkach były przejawem dyskryminacji młodocianych pacjentów.

Pełnomocniczka spotkała się też z Michalakiem, aby omówić sytuację w tym szpitalu. RPD także podejmował działania w tej sprawie.

- Jestem głęboko poruszony opisaną przez media sprawą. Zwróciłem się natychmiast o informacje na temat działań podjętych przez odpowiednie instytucje i służby: sąd, prokuraturę, szpital, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Mazowieckiego. Obecnie monitoruję postępowanie tych służb - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Michalak.

W jego opinii, dopuszczenie do sytuacji, jaka miała miejsce w szpitalu w Radomiu, to skandal: - Nigdy nie powinno dojść do takiej zbrodni, a już szczególnie w placówce ochrony zdrowia. Oczekuję, że winni zaniedbań, do których najpewniej doszło, poniosą konsekwencje - stwierdził.

Rzecznik m.in. wystąpił do prezesa Sądu Rejonowego w Jędrzejowie z prośbą o przekazanie akt postępowania dotyczącego sprawcy; zwrócił się do dyrektora radomskiego szpitala z prośbą o informacje na temat sytuacji ofiary gwałtu i jej stanu psychicznego. Wnioskował także do marszałka województwa mazowieckiego o pilne rozwiązanie sytuacji panującej na dziecięcym oddziale psychiatrycznym w tym szpitalu i rozważenie zmiany kadry zarządzającej placówką.

W czwartek w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu ma rozpocząć się kontrola z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. O jej pilnym skierowaniu do lecznicy zdecydował zarząd woj. mazowieckiego, któremu szpital podlega.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH