- Kościoły ewangelickie nie mają jasnego stanowiska w kwestii możliwości stosowania metody in vitro - powiedział Jerzy Sojka rzecznik Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Dodał, że stanowisko polskiego Kościoła luterańskiego w tej kwestii nie jest sformułowane, a podczas prac Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej przy Prezesie Rady Ministrów reprezentował go ks. prof. Marcin Hintz z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Rzecznik Kościoła poinformował, że ks. Marcin Hintz prezentował m.in. stanowisko dopuszczające stosowanie metody in vitro i finansowanie jej przez państwo jako wyraz wspierania rodzin pragnących, a niemogących mieć potomstwa, przy jednoczesnym wyraźnym sprzeciwie wobec klonowania oraz badań naukowych na embrionach, jak też wyrażając brak zgody co do możliwości produkcji embrionów nadliczbowych i późniejszego ich zamrażania.

Podobne stanowisko prezentuje ks. Artur Aleksiejuk, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Polska Cerkiew prawosławna jest generalnie przeciwna zapłodnieniu in vitro w obecnej formie, ale nie jest to radykalnie negatywne stanowisko, bo Cerkiew pod określonymi warunkami jest w stanie tolerować tę metodę.

Jerzy Sojka zaznaczył, że Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nie zajmował żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie, nie przyjmował żadnego dokumentu. Cerkiew w Polsce bazuje w tej mierze na dokumentach wydanych przez Cerkiew grecką i rosyjską. To dokumenty mówiące o sztucznym zapłodnieniu (Grecja) i tzw. koncepcji socjalnej (Rosja).
 
Islam ogólnie nie akceptuje in vitro, ale zezwala na tę metodę w wyjątkowych sytuacjach. Wyjątki te zawsze jednak muszą dotyczyć związku małżeńskiego, a gdy powód niepłodności leży po stronie męża nie dopuszcza się zapłodnienia za sprawą innego dawcy - powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Jak dodał mufti, organizacja o nazwie Europejska Konferencja Islamska dopiero obraduje nad zagadnieniami dotyczącymi zapłodnienia pozaustrojowego i ma wypracować wytyczne w tej sprawie. Organizacja powstała w 2000 roku skupia europejskie organizacje muzułmańskie, ale i autorytety religijne.
 
Zdecydowanie przeciwny metodzie in vitro jest Kościół rzymskokatolicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH