Kopacz odpowiada Owsiakowi Jerzy Owsiak znowu wypowiedział gorzkie słowa o funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz jest przekonana, że Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśni przyczyny śmierci mieszkanki Bartoszyc, niezależnie od śledztwa prokuratury.

„Jako Minister Zdrowia również jestem poruszona tym przypadkiem. Nie tak dawno temu, dzięki naszym działaniom, powołany został Rzecznik Praw Pacjenta. Jestem przekonana, że niezależnie od działań prokuratury, z pewnością dołoży wszelkich starań, by dogłębnie wyjaśnić przyczyny tego co się stało. Czy i w jakim zakresie mamy do czynienia z naruszeniem procedur czy prawa?” – napisała Ewa Kopacz w oświadczeniu przesłanym w czwartek (10 grudnia) Polskiej Agencji Prasowej.

Do śmierci kobiety doszło w listopadzie. Z relacji rodziny zmarłej wynika, że Dorota Orlicka była dwukrotnie u dwóch różnych lekarzy w bartoszyckiej przychodni. Mimo utrzymującego się złego stanu zdrowia, m.in. wysokiej gorączki, nie skierowali jej do szpitala, ale za każdym razem odsyłali do domu z zaleceniem odpoczynku. Gdy wysoka gorączka wciąż się utrzymywała, mąż kobiety zadzwonił po pogotowie. Dyspozytorka po telefonicznej rozmowie z pacjentką zaleciła jednak, by zażyła lek obniżający gorączkę i karetki nie wysłała. Wkrótce kobieta zmarła.

„Tragedia w Bartoszycach poruszyła wszystkich wrażliwych i współczujących ludzi, na co zwrócił dziś uwagę pan prezes zarządu fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Fundacji, od wielu lat działającej na rzecz ochrony zdrowia i ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci” - napisała Kopacz.

Po tym jak media przekazały informację o śmierci mieszkanki Bartoszyc, Owsiak zwracając się do minister zdrowia napisał w oświadczeniu, że jego zdaniem wszystko wskazuje na to, iż „ta niepotrzebna śmierć kobiety jest wynikiem karygodnych zaniedbań”.

Prezes WOŚP podkreślił, że to nie pierwszy sygnał świadczący o coraz głębszej zapaści etyki zawodu lekarza obserwowany na tle i tak katastrofalnego stanu polskiej służby zdrowia. Przypomniał o niedawnej sprawie kobiety, która podczas przyjmowania jej na oddział położniczy urodziła na korytarzu, wskutek czego dziecko upadło na podłogę i doznało urazu głowy. Jednocześnie Owsiak przeprosił za swój list otwarty w sprawie kardiochirurgii dziecięcej, w którym wyrażał oburzenie wobec faktu, iż rodzice polskich dzieci z wadami serca decydują się na leczenie w prywatnych klinikach zagranicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH