Kopacz: nie dla projektu, który ogranicza stosowanie antykoncepcji opacz: nie dla projektu, który ogranicza stosowania antykoncepcji. Fot. Archiwum

Była premier Ewa Kopacz zaapelowała we wtorek (4 października) do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by nie dopuścił do procedowania nad kolejnym obywatelskim projektem ws. zakazu aborcji i ograniczenia antykoncepcji. Projekt przygotowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

Projekt - jak dowiedziała się we wtorek PAP w biurze prasowym Sejmu - wpłynął do parlamentu w formie pisma, które obecnie sprawdzane jest pod względem formalnym. Jeśli okaże się, że spełnia wymogi formalne, zostanie skierowany jako petycja do sejmowej komisji petycji.

- Dzisiaj obserwujemy ofensywę fundamentalistów i ona nie jest przypadkowa. Całkowity zakaz aborcji, karanie kobiet więzieniem za aborcję, zmuszanie do heroizmu połączone z zakazem antykoncepcji spycha Polskę w otchłań cywilizacyjną, spycha nas poza margines Europy i zabiera prawa kobietom - mówiła Monika Wielichowska, posłanka PO, na wtorkowej konferencji prasowej.

B. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by nie dopuścił do procedowania nad projektem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Wyraziła też zdziwienie słowami szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego na temat "czarnego protestu", który odbył się w poniedziałek. - Nazwał tę demonstrację marginalną i kpiną, mówił o polskich kobietach jako tych, które się bawią wychodząc na ulicę w deszczu, które się poprzebierały. Mam wrażenie, że pan minister Waszczykowski (który) był ambasadorem w Iranie, (teraz) chce przenieść pewne rozwiązania, które tam panują - twierdziła Kopacz.

Posłanki PO dziękowały kobietom za "czarny protest". - Wczoraj pokazałyśmy rządzącym, że jesteśmy silne, solidarne i zjednoczone, i że nie zgadzamy się na zaostrzenie przepisów aborcyjnych w Polsce - podkreśliła Wielichowska.

- Są takie tematy jak prawa kobiet, prawa człowieka, czy podstawowe wartości, które powinny być wyłączone spoza sporu politycznego. Polskie wolne kobiety nie mogą być zakładniczkami sporu politycznego - mówiła Kopacz.

B. wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) powiedziała, że w sprawie rozwiązań zawartych w projekcie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, głos powinni zabrać lekarze.

- Myślę, że to, o czym dziś mówimy, o kolejnym zakazie środków antykoncepcyjnych, powinno dać dużo do myślenia przede wszystkim ginekologom. To państwo powinniście tutaj wesprzeć swoje pacjentki - apelowała posłanka Platformy.

Projekt, który jest obecnie dostępny na stronie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, uchyla m.in. te przepisy obecnej ustawy o planowaniu rodziny, które dopuszczają stosowanie aborcji w trzech przypadkach (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życia kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH