- Mamy swój przemyślany pomysł; wiemy, że on jest dobry, racjonalny i ma służyć polskiemu pacjentowi - powiedziała PAP minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o możliwość ewentualnych kompromisów w kwestii ustaw zdrowotnych.
Sejm uchwalił wieczorem ustawę o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej ZOZ-ów w spółki. Zakłada ona obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości ich kapitału samorządom.
Przeciwny ustawie jest prezydent Lech Kaczyński. Pytana o możliwość wprowadzenia do ustawy zapisów, na których zależy opozycji i w ten sposób uzyskania jej przychylności dla koalicji w głosowaniu nad odrzuceniem ewentualnego prezydenckiego weta, Ewa Kopacz powiedziała, że pomysł PO na reformę systemu ochrony zdrowia jest spójny i przemyślany.
- Chcemy, żeby wreszcie polska ochrona zdrowia była naprawdę nieodpłatną i przyjazną dla Polaków. Wiara w słuszność kierunku reformy i troska o los polskiego pacjenta pozwala mi przypuszczać, że to posłowie opozycji zmienią swoją decyzję - twierdziła Kopacz.
Minister zdrowia dodała: - Działalność spółek regulowana jest kodeksem spółek handlowych, a w nim jest mowa o optymalizacji celu, a nie zysku. Dziś też są szpitale, które mają zysk, czyli dodatni wynik finansowy - te, które są dobrze zarządzane, gdzie nie ma przerostu kadry. Tam nic złego się z tym zyskiem nie dzieje, jest przeznaczany albo na podwyżki, albo na zakup nowego sprzętu, po to, by przyciągnąć nowych pacjentów - mówiła Kopacz.
Odnosząc się do obaw pielęgniarek, że przekształcenie ZOZ-ów będzie niekorzystne dla ich pracowników, Kopacz zaznaczyła, że spółki obowiązują przepisy kodeksu pracy.
- Dlatego pielęgniarki i inni związkowcy powinni zrozumieć, że ich prawa będą przestrzegane i że te projekty nie są przeciw nim, a ta ustawa im nie zagraża. Te spółki będą sukcesorem ZOZ-ów, więc będą przejmowały również pracowników - zapewniała minister.
- Myślę, że trzeba nam wszystkim trochę czasu, żeby każdy to przeanalizował i zastanowił się, jak naprawdę wygląda ostateczny kształt ustawy, do czego zmierza i jak może zmienić los polskich pacjentów - powiedziała Ewa Kopacz.

- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 10:35 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 10:00 Małopolski ZUS: więcej na chorych, mniej na rencistów
- 09:20 Szpital w Piekarach Śląskich alarmuje: idą święta, liczba przyjęć pilnych wzrosła o 50 proc.
- 08:25 Katowice: unikalna rehabilitacja dla osób po urazach twarzy
- 07:30 Ministerstwa odżegnują się od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej
- 07:00 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 3 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 6 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 7 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych