Konwencja bioetyczna może przyśpieszyć prace nad ustawą o in vitro?

Ratyfikacja Konwencji Bioetycznej Rady Europy może przyspieszyć prace nad regulacjami prawnymi dotyczącymi zapłodnienia in vitro - oceniają posłowie zaznaczając, że pomimo ratyfikacji konwencji konieczna jest ustawa w sprawie in vitro.

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę (3 marca), że nie widzi przeszkód, aby doszło do jak najszybszej ratyfikacji konwencji bioetycznej. Dodał, że chce, by nie było wątpliwości, iż zasady zawarte w konwencji będą w Polsce zawsze interpretowane tak jak chce tego polska konstytucja. W ocenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) ratyfikacja konwencji byłaby krokiem w bardzo dobrym kierunku.

- Konwencja wprowadza zakaz klonowania, tworzenia hybryd, regulacje dotyczące in vitro. Ratyfikacja konwencji nie oznacza, że nie będzie potrzeby uchwalenia odrębnych przepisów dotyczących in vitro, ale będzie to dużo łatwiejsze - powiedziała Kidawa-Błońska.

Były minister zdrowia i polityk SLD Marek Balicki podkreślił, że konwencja bioetyczna zawiera zapisy dotyczące praw pacjenta i człowieka. Według niego, ratyfikacja konwencji otworzyłaby dyskusję m.in. na temat tzw. oświadczenia woli, czyli prawa do wcześniejszego zdecydowania o działaniach medycznych, które mają być prowadzone w sytuacji, gdy chory nie jest już zdolny do podejmowania decyzji.

- W pewnym sensie ratyfikacja ułatwi i przyśpieszy prace nad ustawą dotyczącą in vitro. Zapisy konwencji są zgodne z projektem w sprawie in vitro, który przedstawiłem w ubiegłej kadencji Sejmu oraz z obecnymi projektami SLD i Ruchu Palikota - dodał Balicki.

Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, ratyfikacja konwencji bez uchwalenie przepisów dotyczących in vitro niewiele zmieni w tej kwestii. - Będą obowiązywały pewne ramowe wytyczne, ale nie będzie szczegółowych przepisów - tłumaczył Piecha.

Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 r., ale jej nie ratyfikowała. Eksperci zwracają uwagę, że w naszym kraju nie ma prawa regulującego procedury nowoczesnych zabiegów biomedycznych, m.in. zapłodnienia in vitro.

Tymczasem konwencja bioetyczna stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji dotyczący zakazu klonowania istot ludzkich.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH