Kontrowersje wokół nowych przepisów dotyczących zasiłku

Według nowych przepisów nie dla wszystkich jest finansowa pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi. Rząd zaostrzając regulacje w tym zakresie, chciał uderzyć w oszustów, ale rykoszetem oberwali też pozostali, którzy pytają z czego mają żyć, skoro opieka nad chorym człowiekiem to jak całodobowa praca na pełnym etacie.

Od 1 lipca nowe przepisy odebrały prawie 100 tys. osób zasiłek dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi, często jedyne źródło ich utrzymania. Nowe przypisy miały być skierowane przeciwko opiekunom nieuczciwym, wyłudzającym nienależne im pieniądze. To jednak okazało się bronią obosieczna, krzywdzącą także tych, którzy wykonywali rzetelnie swoje obowiązki.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych odpiera zarzuty, że nowe przepisy są formą oszczędności pieniędzy budżetowych kosztem niepełnosprawnych. Twierdzi, że nie oszczędzono żadnych środków, jedynie inaczej zostały rozłożone akcenty w ich wydatkowaniu.

Według nowych przepisów m.in. osoba opiekująca się niepełnosprawnym musi sama zrezygnować z pracy i nie być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna - czyli poszukująca pracy.

Zdaniem Ireny Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich, nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych naruszają konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. W jej opinii osoby, które zrezygnowały z pracy by opiekować się niepełnosprawnym krewnym, mają prawo oczekiwać ciągłości świadczeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Czyt. też: RPO skarży do TK nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych

Irena Lipowicz uważa, że nowa ustawa narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych. W jej opinii osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne, które w zaufaniu do państwa i tworzonego przezeń prawa podjęły ważne decyzje życiowe dotyczące przerwania lub niepodejmowania zatrudnienia z powodu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, miały prawo oczekiwać ciągłości przyznanego decyzją administracyjną świadczenia.


Jak przekonuje RPO, znowelizowane przepisy znacząco ograniczyły krąg uprawnionych do świadczeń, nie przewidując żadnych działań wspomagających dla osób, które utracą zasiłki. Jej zdaniem można było zmienić warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, jednak nowe warunki nie powinny dotyczyć osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne na podstawie przepisów dotychczasowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH