Kontakty lekarzy z branżą farmaceutyczną - jak regulować standardy?

Firmy farmaceutyczne zapowiadają zmiany w standardach regulujących kontakty ze środowiskiem lekarskim. Jednak zaproponowana przez nie wersja Kodeksu Przejrzystości budzi sprzeciw środowiska medycznego. - To transparentność ekstremalna, zupełnie niepotrzebna. Lekarzom wystarczy przestrzeganie Kodeksu Etyki Lekarskiej - twierdzi dr Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej.

W ocenie środowiska medycznego obecnie istniejące regulacje są wystarczającym gwarantem standardów etycznych we współpracy pomiędzy branżą farmaceutyczną a lekarzami, tylko należy ich właściwie przestrzegać.

Dr Konstanty Radziwiłł przekazał, że w opinii Naczelnej Izby Lekarskiej Kodeks Przejrzystości jest transparentnością ekstremalną. Jego zdaniem kwestie standardów w tym zakresie dostecznie reguluje Kodeks Etyki Lekarskiej. - Kodeks Etyki Lekarskiej daje wyraźne wskazówki jakie stosować zasady w relacjach z branżą farmaceutyczną, czyli przede wszystkim kierować się dobrem pacjentów, obiektywizmem i transparentnością - zaznaczył Radziwiłł.

Nie życzę sobie...
Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwrócił z kolei uwagę na ostatnią ustawę o krajowych konsultantach medycznych. Wyjaśnił on, że ta wersja budzi sprzeciw środowiska, które próbuje się lustrować jak posłów i senatorów wybranych w wolnych wyborach, lecz nie daje się konsultantom mandatu władzy.

Według profesora również wprowadzenie totalnej przejrzystości poprzez publikowanie wysokości wynagrodzeń narusza sferę prywatności i naraża lekarzy na osąd publiczny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

- Nie życzę sobie, aby moim sąsiedzi zaglądali mi do portfela. Narusza to moje poczucie bezpieczeństwa. Ze swoich przychodów rozliczam się przed Urzędem Skarbowym, płacę podatki i nie widzę uzasadnienia dla ich upubliczniania - powiedział prof. Antczak.

Inaczej do Kodeksu Przejrzystości podchodzi branża farmaceutyczna. Według Karola Poznańskiego reprezentującego w dyskusji głos INFARMY, ma on na celu odbudowanie zaufania społecznego do środowiska oraz podkreślenie wartości i efektów współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi.

Propozycja zmian w ustawie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH