Konsultacje społeczne w gminie Skąpe, czyli zagłosują na... lekarza POZ

W niedzielę (16 stycznia) mieszkańcy siedmiu wsi w gminie Skąpe (województwo lubuskie, powiat świebodziński) w głosowaniu przy urnach zadecydują o wyborze lekarza rodzinnego. Takiego rozwiązania w podstawowej opiece zdrowotnej dotąd nie stosowano...

10 grudnia 2010 r. w Ołoboku (jednej ze wsi w gminie Skąpe) uroczyście oddano do użytku ośrodek zdrowia wybudowany przez gminę za 600 tys. zł. Do nowego obiektu miała się wprowadzić świadcząca usługi medyczne spółka „Postęp” ze Świebodzina, której radni gminy Skąpe zdecydowali się oddać w dzierżawę budynek. Tę decyzję podważył jednak Władysław Barski, lekarz z 37-letnią praktyką, który od czterech lat przyjmuje pacjentów z Ołoboku i okolicznych wsi.

Niech sami wybiorą lekarza
Barski napisał skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w której dowodził, że jeśli dany podmiot chce świadczyć usługi medyczne, musi zebrać deklaracje pacjentów i zarejestrować się w wydziale zdrowia w Gorzowie. Dzierżawa lokalu nie jest jedyną i wystarczającą przepustką do udzielania świadczeń w ramach POZ, a sołtysi i radni nie mają upoważnienia do decydowania, kto będzie leczył mieszkańców. To pacjent, nie radny, powinien wybrać lekarza, któremu zaufa.

Ostatecznie mieszkańcy odpowiedzą w niedzielę na następujące pytanie:

„Jestem za tym, żeby usługi zdrowotne w wybudowanej w Ołoboku przychodni świadczył: 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej AURIS, 2. PPH Postęp SA NZOZ Zakład Usług Medycznych, 3. NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Władysław Barski.”

W praktyce mieszkańcy mają zatem dokonać wyboru lekarza rodzinnego nie poprzez złożenie deklaracji w wybranej przychodni, ale w formie głosowania przy urnie.

Ucieczka przed protestem
Rada gminy organizując konsultacje powołuje się w stosownej uchwale na ustawę z 1990 r. o samorządzie gminy. Skąd jednak pomysł samych konsultacji społecznych?

– Gmina boi się protestów i dlatego organizuje głosowanie. Kiedy wybrali „Postęp”, ja oprotestowałem tę decyzję, kiedy wybiorą mnie, protestować będzie Postęp. Konsultacje społeczne uwiarygodnią wybór i zamkną usta oponentom – uważa Władysław Barski.

I dodaje, że jest przygotowany na każdy wariant. Jeśli wygra – doposaży palcówkę. Jeśli przegra – dalej będzie prowadził w Ołoboku praktykę lekarza rodzinnego. Choć dwie placówki mogą nie utrzymać się ze świadczenia usług w ramach POZ dla mieszkańców siedmiu wsi (Ołobok, Łąkie, Niesulice, Węgrzynice, Rokitnica, Kalinowo i Błonie)...
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH