Konstytucjonalista: potrzebna nowelizacja przepisów dot. klauzuli sumienia Potrzebna nowelizacja przepisów dot. klauzuli sumienia. Fot. archiwum

Sprawa informowania pacjenta o możliwości uzyskania świadczenia, gdy lekarz powoła się na klauzulę sumienia, powinna być uregulowana w ustawie - uważa konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Obecnie resort zdrowia może apelować do administracji szpitali, by takich informacji udzielały.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją. Za niekonstytucyjny uznano m.in. obowiązek wskazania innego lekarza czy szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia.

W piątek (16 października) orzeczenie TK zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, tym samym zakwestionowane przepisy tracą moc.

- Żeby w tej sytuacji zabezpieczyć interesy pacjentów, Ministerstwo Zdrowia powinno zaapelować do administracji szpitali o podjęcie obowiązków informacyjnych - powiedział PAP prof. Marek Chmaj. Dodał, że kwestia ta następnie "powinna być uregulowana w ustawie, żeby od tego nie było żadnych wyjątków".

Pytany, czy przyszły rząd może nie nowelizować przepisów dotyczących klauzuli sumienia, powiedział, że kwestie te powinny być uregulowane. - Tutaj nic nie można pozostawić na domniemanie. To są zbyt ważne sprawy i zbyt daleko ingerujące w sferę wolności człowieka. Ustawodawca powinien o to zadbać - ocenił prof. Chmaj.

Uzasadniając wyrok Trybunału sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka powiedziała, że skoro NFZ posiada "informacje o lekarzach lub innych jednostkach wykonujących wrażliwe świadczenia zdrowotne, to racjonalnym i skutecznym rozwiązaniem legislacyjnym byłoby kierowanie pacjentów po informacje bezpośrednio do tych instytucji i ich pracowników, czyli do źródła informacji".

Zdaniem TK ustawodawca mógł i powinien zastosować inne, bardziej efektywne, sposoby informowania pacjenta o realnej możliwości uzyskania świadczenia zdrowotnego.

Za niekonstytucyjną TK uznał również niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia "w innych przypadkach niecierpiących zwłoki".

Zdaniem TK regulacja ta w zaskarżonym zakresie jest niedookreślona. "Nie wiadomo bowiem, o jakie dobra chodzi; z powodu jakich wartości spełnienie tego świadczenia zdrowotnego musi nastąpić natychmiast" - wskazała sędzia, odnosząc się do tej części wyroku.

Dotychczas ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowiła, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem sytuacji, gdy zwłoka mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Zgodnie z ustawą, powołując się na klauzulę sumienia i odmawiając wykonania świadczenia, lekarz miał obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH