Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Końskich (Świętokrzyskie) Andrzeja W. - byłego ordynatora oddziału okulistycznego tamtejszego szpitala - oskarżonego o przyjmowanie łapówek.

Jako karę dodatkową Sąd Rejonowy w Końskich wymierzył 15 tys. zł grzywny. Oskarżonemu zaliczono do wymiaru kary pięciomiesięczny okres aresztu.

Sąd zakazał ponadto 45-letniemu Andrzejowi W. wykonywać zawód lekarza przez dwa lata.

Prokurator oskarżył W., że w latach 2000-2006 przyjął 21 razy łapówki - od pacjentów lub ich krewnych - w kwotach od 50 do 500 zł. Pieniądze miał brać za przyjęcie do szpitala, wykonanie operacji, sprawowanie właściwej opieki, a nawet za udzielenie informacji o stanie zdrowia chorego.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że oskarżony został uniewinniony od popełnienia sześciu z 21 przypisanych mu w akcie oskarżenia czynów, bowiem obciążające zeznania dwóch świadków, w ocenie sądu "nie w pełni wiarygodne", przemówiły na korzyść podsądnego.

Sędzia Konrad Ryszka powiedział, że materiał dowodowy pozwolił mimo to ustalić, że Andrzej W. "postępował niezgodnie z etyką lekarską oraz normami moralnymi i prawnymi". Zasądzoną wobec niego karę określił jako "adekwatną do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynów".

Sprawa Andrzeja W. wyszła na jaw, gdy na policję zgłosił się pacjent, który poinformował, że za przyjęcie na oddział dał ordynatorowi 100 zł łapówki. Mężczyzna przystał na współpracę z policjantami. Otrzymał 300 zł, które 7 marca 2006 roku wręczył lekarzowi. Wizytę u niego ukradkiem sfilmował - potem do gabinetu wkroczyli funkcjonariusze, którzy zatrzymali doktora.

Po informacjach w mediach, w trakcie śledztwa do organów ścigania zgłosiło się siedem kolejnych osób, które ujawniły, że wręczyły pieniądze ordynatorowi. Niektórzy zeznali, że dawali pieniądze kilkakrotnie. Zgodnie z prawem nie będą pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Oddział prowadzony przez dr. Andrzeja W. uplasował się w 2003 r. na trzecim miejscu w ogłoszonym przez tygodnik "Wprost" rankingu na najlepszą lecznicę okulistyczną w kraju.

Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Końskich nie jest prawomocny. Prokurator i obrońca zapowiedzieli apelacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH