Konkurencyjne projekty  ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty bez rozstrzygnięcia Fot. Archiwum RZ

Obecnie w Polsce zawód fizjoterapeuty wykonuje ok. 70 tys. osób z różnymi kwalifikacjami. Część środowiska opowiada się za ustawowym uregulowaniem dostępu do tej profesji. Batalia o przyjęcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty trwa od 20 lat.

- Pracujemy nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, wymaga ona uzgodnień i uszczegółowienia, ponieważ są konkurencyjne projekty różnych towarzystw, które proponują nam swoje rozwiązania; jest także projekt poselski. Wszystko to bierzemy pod uwagę; staramy się znaleźć pewien konsensus, także w środowisku - mówił w lutym tego roku wiceminister Sławomir Neumann.

Wyjaśnił też, że "aby mieć szanse na uchwalenie tej ustawy w tej kadencji parlamentu, rząd musi przekazać ją najpóźniej do maja czy początku czerwca".

Konkurencyjne projekty Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii (PTF) i Stowarzyszenia Fizjoterapii Polskiej (SFP) różnią się co do szczegółów wypracowywanych rozwiązań. W lipcu ub.r. do Sejmu wpłynął również projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przygotowany przez Klub Parlamentarny PSL we współpracy z PTF. W proponowanych rozwiązaniach chodzi o ograniczenie dostępu do zawodu po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów. Mają też one na celu poprawę jakość usług i zapewnienie szybszego dostępu do rehabilitacji.

Czytaj: Sejm: pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Tomasz Maślanka, szef Fundacji "O każde dziecko" i prezes ośrodka rehabilitacji "Neurokinezis" w Nowym Sączu mówi Gazecie Krakowskiej, że takich przypadków (pacjentów źle zrehabilitowanych przez osoby bez doświadczenia zawodowego i kwalifikacji - red.) ma miesięcznie co najmniej kilkanaście, bo obecnie niemal każdy może zostać fizjoterapeutą. Wystarczy tylko skończyć kilkutygodniowy kurs przygotowawczy.

Opowiada się za obywatelskim projektem ustawy autorstwa Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, który - podobnie jak inne projekty - zakłada m.in. ograniczenie dostępu do zawodu. Chodzi o to, żeby pacjenci trafiali pod opiekę fachowców z odpowiednim wykształceniem. W postulatach PTF znalazł się również zapis o odpowiedzialności karnej fizjoterapeuty za błędy w leczeniu.

Inicjatorzy obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty mają czas do 20 czerwca na zebranie 100 tys. podpisów. Do tej pory, jak informuje Gazeta Krakowska, z inicjatywy Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zebrano 28 tysięcy podpisów.

Czytaj: gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH