W Polsce od 1 maja 1996 roku można było wystąpić do komisji poborowej o skierowanie do odbycia służby zastępczej ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne. Służba taka trwa 21 miesięcy i polega na wykonywaniu w czasie pokoju prac na rzecz ochrony środowiska, gospodarki wodnej, służby zdrowia i opieki społecznej, ochrony przeciwpożarowe itp

Obecnie wojsko w Polsce liczy 124.195 pełniących służbę, a w tym 48 tysięcy poborowych żołnierzy. Około tysiąca osób pełni zastepczą służbę wojskową, ale od przyszlego roku skończy się pobór do wojska i zniesiony zostanie obowiązek zastępczej służby wojskowej. Policja, szpitale, straż pożarna i urzędy już wiedzą, że w przyszłym roku czekają ich duże problemy kadrowe.

Jeszcze pod koniec tego roku obowiązkowy pobór do wojska zostanie znacznie ograniczony, a we wrześniu przyszłego roku ma być wstrzymany całkowicie, zaś  w Polsce działać będzie już tylko armia zawodowa.

Instytucje nie będą już mogły liczyć na pomoc młodych ludzi odbywających u nich zastępczą służbę wojskową i będą musiały znaleźć pieniądze na  nowe etaty.

W szpitalach przyznają, że osoby, które zamiast trafić do koszar, pomagają lekarzom, są bardzo przydatnymi pracownikami. Dla szpitali brak poborowych oznaczać będzie dodatkowe wydatki. Zatrudnienie choćby jednego noszowego czy sanitariusza w placówce to dla pracodawcy, po doliczeniu wszystkich podatków, średni koszt około 2500 zł miesięcznie.

Kłopoty mieć będzie także policja. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oszacowano, że zatrudnienie w publicznych instytucjach dodatkowych pracowników w miejsce tych odbywających służbę wojskową pochłonie co najmniej 50 mln zł rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH