Pieniądze oraz sprzęt potrzebny do funkcjonowania szpitala zostaną wyjęte spod komorniczej egzekucji - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy - informuje Rzeczpospolita.

Ustawa ma rozszerzyć przewidziany katalog wyłączeń spod egzekucji komorniczej o należności (wierzytelności) przypadające placówkom służby zdrowia z budżetu państwa lub od Narodowego Funduszu Zdrowia za udzielane świadczenia zdrowotne – do 75 proc. każdorazowej wypłaty.

Wyłącza też spod egzekucji produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania ZOZ przez trzy miesiące, a także niezbędne mu wyroby medyczne.

– Powszechny sprzeciw budzi egzekucja z wyposażenia placówek służby zdrowia – napisano w uzasadnieniu przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji. – Chodzi przecież o rzeczy w praktyce bezpośrednio ratujące życie i zdrowie ludzkie, niezbędne dla prawidłowej ochrony pacjentów.

Nowe regulacje wypełnić mają lukę w przepisach, jaka powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 stycznia 2007 r., który uchylił przepis ograniczający egzekucję z zaliczek przekazanych przez NFZ szpitalom na wykonywanie kontraktów. Trybunał uznał przepis za sprzeczny z konstytucją, bo uprzywilejowywał jednostki gospodarki uspołecznionej, wśród nich ZOZ.

– Jeśli będzie takie ograniczenie, to komornicy oczywiście się do niego zastosują, ale czy powinno być tak szerokie? – pyta Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

– W ochronie ZOZ-ów można zauważyć pewną konsekwencję: już teraz nie można ogłosić ich upadłości. Obawiam się, że mając takie ulgi, szpitale będą z nich korzystać, nie dbając o lepsze gospodarowanie, poprawianie wyników finansowych – wskazuje z kolei Piotr Zimmerman, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Wyprzedzając tego rodzaju zarzuty, napisano w uzasadnieniu, że w odróżnieniu od tamtego przepisu, uznanego za niekonstytucyjny, nowy odnosi się wyłącznie do dłużników (ZOZ), którzy nie działają w pełni na zasadach rynkowych, ale są obciążeni obowiązkami z zakresu opieki zdrowotnej.

Teraz ustawa trafi do Sejmu, ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH