Komitet "Stop aborcji" zebrał 100 tys. podpisów pod swoim projektem Ponad 100 tys. osób podpisało się już pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej przerywania ciąży Fot. Archiwum

Ponad 100 tys. osób podpisało się już pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej przerywania ciąży komitetu "Stop Aborcji" - poinformował 2 czerwca Instytut "Ordo Iuris", współodpowiedzialny za przygotowanie projektu.

Aby zgłosić projekt do Sejmu jako inicjatywę obywatelską, trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. - Z naszych informacji wynika, że w terenie mamy co najmniej drugie tyle podpisów. Mamy nadzieję, że jeszcze większa liczba podpisów zostanie zebrana do końca czerwca - poinformował prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.

Komitet spodziewa się, że ostatecznie pod projektem ustawy podpisze się ok. 300-400 tys. osób - dodawał Kwaśniewski.

Projekt trafi do marszałka Sejmu w pierwszych dniach lipca. Wówczas Sejm będzie miał trzy miesiące na przeprowadzenie pierwszego czytania projektu ustawy.

- Oczekujemy, zgodnie z zapowiedziami polityków większości parlamentarnej, że po pierwszym czytaniu projekt zostanie skierowany do komisji - powiedział Kwaśniewski.

Kwaśniewski zapewnił, że inicjatywa "nie ma żadnego charakteru partyjnego", a jej autorzy zwracają się do "polityków wszystkich opcji, tych, którym drogie są wartości konstytucyjne i wartości ochrony życia ludzkiego".

Na konferencji przedstawiono również wyniki sondażu IBRIS, dotyczącego treści projektu ustawy.

Na pytanie: "Czy popiera Pan(i) całkowity zakaz aborcji, z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone?", 59 proc. respondentów odpowiedziało pozytywnie (29 proc. opowiedziało się "zdecydowanie za", 30 proc. "raczej za"). Przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji opowiedziało się 30 proc. badanych (19 proc. "zdecydowanie przeciw, 11 proc. "raczej przeciw").

Całkowity zakaz aborcji, jak wynika z sondażu IBRIS, zyskuje największe poparcie wśród najmłodszej grupy badanych. Wśród osób w wieku 18-24 lat za całkowitym zakazem aborcji opowiedziało się 79,2 proc. badanych.

Na pytanie, czy kobiety powinny ponosić odpowiedzialność karną za "celowe i świadome dokonanie aborcji lub poddanie się jej", twierdząco odpowiedziało 50,7 proc. respondentów, a przeciw - 41,3 proc. Jednocześnie 33,7 proc. badanych popiera rozwiązanie zawarte w projekcie, które pozwala sądowi na odstąpienie od kary.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS w dniach 13-16 maja na reprezentatywnej próbie 1096 Polaków.

W Polsce, w myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH