Komisje rozpatrują wnioski ws. odszkodowań dla pacjentów

Ponad 70 wniosków trafiło do tej pory do komisji orzekających np., czy uszczerbek na zdrowiu powstały u pacjenta w szpitalu miał związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną. Jak dotąd wydane zostały dwa orzeczenia - oba w Bydgoszczy.

Wojewódzka komisja w Bydgoszczy dotychczas rozpatrzyła dwie sprawy - jedną po myśli składającego wniosek spadkobiercy pacjenta, a drugą - negatywnie. Komisja, rozpatrzywszy pierwszy wniosek, uznała, że śmierć pacjenta była skutkiem błędu w sztuce lekarskiej. Szpital, którego sprawa dotyczy, ma 14 dni na złożenie odwołania do komisji, która wydała orzeczenie.

W drugiej sprawie komisja wydała orzeczenie, że zdarzenie medyczne nie zaistniało, a składający wniosek nie skorzystał z prawa odwołania się; w tej sytuacji postępowanie się uprawomocniło. Trzecia sprawa jest w trakcie rozpatrywania.

Do bydgoskiej komisji łącznie wypłynęło sześć wniosków. Jednak połowa z nich została pozostawiona bez rozpatrzenia, gdyż dotyczyła spraw sprzed 1 stycznia 2012 r.

Z informacji PAP wynika, że w większości województw tylko nieliczni pacjenci złożyli wnioski do komisji. Także niewiele szpitali wykupiło dotąd polisę od zdarzeń medycznych. Uchwalona w czwartek (14 czerwca) przez Sejm nowela ustawy o działalności leczniczej przesunęła obowiązek nabycia ubezpieczenia na styczeń 2014 r. W przypadku braku polisy szpital odpowiada własnym majątkiem.

Komisje orzekają o wysokości odszkodowania. Kwota ma być uzgadniana między wnioskodawcą a ubezpieczycielem szpitala. Jeżeli doszło do zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, odszkodowanie może wynieść do 100 tys. zł, a w przypadku śmierci pacjenta jego spadkobiercy mogą otrzymać do 300 tys. zł.

Osoby chcące ubiegać się o odszkodowania mogą składać wnioski do komisji - w każdym województwie jest jedna. Zgodnie z przepisami komisja może zajmować się tylko przypadkami, do których doszło po 1 stycznia 2012 roku. W starszych - pacjenci mogą zgłaszać swoje roszczenia na ogólnych zasadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH