Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych będą działać szybciej niż sądy?

Jednym z głównych powodów, dla których znowelizowano ustawę o prawach pacjenta powołując z dniem 1 stycznia 2012 r. specjalne komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, był zamiar skrócenia czasu oczekiwania na decyzje o odszkodowaniu lub zadośćuczynieniu za niewłaściwe leczenie.

Argumentowano, że pozasądowa droga będzie krótsza, choć wysokość odszkodowania - niższa niż w sądzie.

Zgodnie z nowelą ustawy, maksymalna wysokość świadczenia w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia, w odniesieniu do wszystkich zdarzeń medycznych objętych ochroną ubezpieczeniową wynosi 1,2 mln zł, z tym że w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta - 100 tys. zł, a w razie jego śmierci - 300 tys. zł. Wysokość renty będzie mogła wynieść do 3 tys. zł.

Resort zdrowia podkreślał, że nowe przepisy pozwolą pacjentom uzyskać odszkodowanie w terminie około siedmiu miesięcy.

Dziennik Gazeta Prawna szczegółowo omawia terminy obowiązujące przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Przypomina, że komisja powinna wydać orzeczenie w terminie czterech miesięcy od złożenia wniosku, a w ciągu siedmiu dni od jego wydania powinna sporządzić uzasadnienie. Następnie w ciągu siedmiu dni komisja musi doręczyć orzeczenie wraz z uzasadnieniem stronom postępowania.

Od tego momentu strony będą miały 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Prawo to będzie przysługiwać podmiotowi składającemu wniosek, szpitalowi oraz zakładowi ubezpieczeń.

Na ponowną weryfikację komisja będzie miała 30 dni. Następnie ubezpieczyciel będzie miał 30 dni - licząc od otrzymania od komisji wojewódzkiej zawiadomienia o wydanym orzeczeniu - na złożenie propozycji odszkodowania i zadośćuczynienia.

- Termin przewidziany ustawowo na postępowanie może być realny jedynie na początku funkcjonowania nowego rozwiązania. Kiedy komisje zostaną zalane wnioskami od pacjentów, a przecież orzekają w składzie wieloosobowym, będzie trudno zebrać wszystkich członków na posiedzenia - powiedziała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Budzowska z Kancelarii Prawnej Budzowska, Fiutowski i Partnerzy.

Dodajmy, że orzeczenie komisji będzie musiało zapaść większością co najmniej 2/3 głosów w obecności wszystkich członków składu orzekającego.

Mec. Jolanta Budzowska zwróciła też uwagę na brak w uregulowaniach ustawowych sankcji za niedotrzymanie terminu postępowania. Według niej nie ma rozwiązań, które by pozwalały skutecznie zdyscyplinować samą komisję, czy też biegłych. Bark specjalistów z zakresu niektórych specjalizacji medycznych jest największą bolączką postępowań sądowych, na ich opinie czeka się miesiącami. Ten problem nie ominie komisji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH