Komisja Sejmowa poparła poprawkę, zgodnie z którą przekształcony ZOZ będzie zobowiązany do przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Sposób ich ustalania ma określać w rozporządzeniu minister zdrowia. Będzie on także dokonywał corocznej oceny realizacji tego obowiązku.

Zmianę zgłoszoną przez PiS, Lewicę i grupę posłów, komisja przyjęła jednogłośnie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podkreślał wielokrotnie, że zapis dotyczący minimalnych norm zatrudnienia jest konieczny. W ocenie związku, egzekwowanie jego przestrzegania ograniczy dyrektorom szpitali - spółek możliwość nieuzasadnionych zwolnień pielęgniarek.

Jak podawaliśmy, odrzucono poprawkę Lewicy zakładającą, że zakład opieki zdrowotnej nie może odmówić udzielenia świadczenia medycznego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

Jarosław Katulski (PO) oświadczył, że przepisy regulujące udzielanie pomocy medycznej zostały zawarte w ustawie o ratownictwie medycznym. - I tak każdy chory trafia na izbę przyjęć i tam jego stan oceniany jest indywidualnie - zaznaczył poseł. Z argumentacją Katulskiego zgodził się wiceminister zdrowia Marek Haber.

Komisja nie zgodziła się także na przyjęcie innej poprawki Lewicy, która znosiła obligatoryjność przekształcenia ZOZ-ów w spółki. O przyjęcie zmiany apelował m.in. Marek Balicki. - Nie odbierajmy samorządom możliwości decydowania - mówił.

Bożena Sławiak (PO) ripostowała, że szpitale powinny prowadzić działalność na takich samych zasadach, żeby mogły konkurować.

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że utworzenie szpitali-spółek, to pozbycie się przez państwo odpowiedzialności za ich funkcjonowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH