Sejmowa Komisja Zdrowia nadal pracuje nad poprawkami do ustaw wprowadzających reformę ochrony zdrowia. Posłowie opowiedzieli się m.in. za poprawkami wprowadzającymi możliwość przeprowadzenia referendum lokalnego, które zdecyduje o ewentualnym rozwiązaniu spółki prowadzącej ZOZ. Zgodzili się też na możliwość trzymiesięcznego zawieszenia działalności szpitala.

Poprawka mówi o tym, że decyzje dotyczące rozwiązania spółki, zbycia udziałów większościowych albo istotnej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po uzyskaniu zgody podmiotu tworzącego spółkę czyli np. samorządu, popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego lub zależne od wyniku lokalnego referendum. Tę zaakceptowaną przez komisję zdrowia poprawkę zgłosiła ją Lewica.

Jednak nie wszyscy posłowie byli zgodni w tej kwestii.

- Zdaje się, że to kosmetyczne rozwiązanie, powinno być co najmniej 75 proc., a nie trzy piąte - mówił poseł Czesław Hoc (PiS).

Natomiast przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) pytał:

- Czy zatem o sprzedaży szpitala akademii medycznej będziemy decydować w referendum ogólnokrajowym?

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia odpowiedzieli, że wiadomo, iż w takim wypadku będzie decydował właściciel, czyli skarb państwa reprezentowany przez ministra zdrowia, który będzie miał 100 proc. akcji takiego szpitala.
 
Posłowie przyjęli też poprawkę dostosowującą, zdaniem posłów PO, przepisy dotyczące pomocy publicznej do prawa UE. Dotacje z budżetu państwa będą udzielane wszystkim placówkom, które wykonują świadczenia medyczne w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia

Posłowie odrzucili poprawkę, która znosiłaby obligatoryjność przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego.

Jak podawaliśmy wcześniej, głosami posłów koalicji odrzucono poprawkę lewicy dotyczącą obowiązku udzielenia pomocy pacjentowi w stanie zagrożenia życia.

Komisja opowiedziała się jednak za poprawką, która pozostawia minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które określane są przez ministra zdrowia.

O takie rozwiązanie zabiegał samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Liczba pielęgniarek warunkuje właściwy poziom opieki nad chorym.

Jak relacjonuje PAP sejmowa komisja zdrowia poparła w czwartek w nocy poprawkę zakładającą, że spółki zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Taką zmianę do projektu ustawy wprowadzającej reformę służby zdrowia zgłosił klub Lewicy. Według pierwotnych zapisów, spółki kapitałowe prowadzące ZOZ-y mogły otrzymywać nieruchomości ZOZ-ów na własność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH