Sejmowa komisja zdrowia kontynuuje prace nad pakietem ustaw wprowadzających reformę zdrowia. Głosami posłów koalicji odrzucono poprawkę lewicy dotyczącą obowiązku udzielenia pomocy pacjentowi w stanie zagrożenia życia.

Posłowie opozycji mówili o zaburzonym poczuciu bezpieczeństwa obywateli w związku z przekształceniami szpitali.

- Unikacie zabezpieczenia obowiązku konstytucyjnego. Czego się obawiacie. Pomyślcie o pacjencie a nie o swoich partykularnych interesach - apelowała do posłów koalicji posłanka Jolanta Szczypińska (PiS).

- Powinno się przyjąć taką porawkę, żeby przy tak dużych zmianach nie zawężać praw pacjenta – mówił podczas obrad poseł Marek Balicki (SdPl).

Posłowie koalicyjni nie widzieli potrzeby wprowadzenia takiego zapisu o konieczności udzielenia pomocy pacjentowi w stanie zagrożenia życia przez personel najbliższego szpitala, do którego zgłosi się pacjent.

- Nie zgadzam się, to wszystko doprecyzowane jest w ustawie o ratownictwie medycznym oraz w ustawie o prawach pacjenta – mówił poseł Jaroslaw Katulski (PO).

Doprecyzowania, na które powołuje się poseł Katulski, przewidują, że karetka ma zawieźć pacjenta w stanie zagrożenia życia do najbliższego - właściwego szpitala. Chodzi o szpital, w którym funkcjonuje oddział ratunkowy. Już teraz zdarzają się sytuacje, gdy pomoc pacjentom w stanie poważnego zagrożenia zdrowia nie jest udzielana w najbliższym szpitalu, gdyż nie ma tam zabiegowej, czynnej przez całą dobę izby przyjęć.

Powszechną praktyką jest sytuacja, w której na izbie przyjęć nie dyżuruje żaden lekarz. W razie potrzeby jest on wzywany z oddziału szpitalnego, o ile w tym samym czasie nie jest zajęty przy innym pacjencie.

Komisja opowiedziała się jednak za poprawką, która pozostawia minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które określane są przez ministra zdrowia.

O takie rozwiązanie zabiegał samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Liczba pielęgniarek warunkuje właściwy poziom opieki nad chorym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH