Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia zapowiedział, że na razie nie rozpoczną się prace nad projektem Lewicy, zakładającym finansowanie ze środków publicznych zapłodnień pozaustrojowych in vitro.

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakładają finansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia zapłodnienia in vitro do trzeciej próby. Fundusz miałby także zwracać koszty wstępnego leczenia farmakologicznego.

Piecha powiedział, że „w ciągu kilku dni" w Sejmie ma zostać złożony rządowy projekt dotyczący ustawy bioetycznej - umożliwiającej m.in. ratyfikowanie Konwencji Bioetycznej Rady Europy, jednym z jego zagadnień ma być kwestia finansowania in vitro.

- Poczekamy na założenia premiera w sprawie in vitro. To poważna sprawa i powinna być omawiana podczas posiedzenia plenarnego Sejmu. Jeżeli rządowy projekt nie trafi do Sejmu w ciągu dwóch tygodni, wtedy rozpoczniemy prace nad projektem Lewicy - podkreślił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Jak zapisano w projekcie Lewicy, pacjentki miałyby prawo „do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest wydanie zdrowego potomstwa, w tym do stosowania zapłodnienia pozaustrojowego w ramach trzech cykli".

Pomysłodawcy projektu napisali w uzasadnieniu, że ograniczają liczbę prób zapłodnienia in vitro do trzech, ponieważ „w obecnym stanie finansów publicznych przeznaczonych na służbę zdrowia, państwa nie stać na prowadzenie terapii w nieograniczonym zakresie".

Autorzy szacują, że projekt nowelizacji może kosztować około 112,5 mln złotych rocznie. Według ich szacunków, leczenia metodą in vitro wymaga około 25 tys. par rocznie, z czego - według autorów - nie więcej niż połowa będzie zainteresowana zastosowaniem metody pozaustrojowego zapłodnienia.

Projekt klubu Lewicy zakłada także, że do badań prenatalnych miałby dostęp kobiety powyżej 35. roku życia, a nie - jak obecnie - od 40. roku życia.

W uzasadnieniu podkreślono, że „zagrożenie chorobami okresu płodowego gwałtownie rośnie u kobiet, które przekroczyły 35. rok życia", a dodatkowo "kobiety, które przekroczyły 40. rok życia, wyjątkowo rzadko decydują się na macierzyństwo".

Projekt został w listopadzie skierowany do prac w sejmowych komisjach: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH