Do środy (10 września) sejmowa komisja zdrowia zawiesiła prace nad pięcioma projektami ustaw - w tym ustawą o ZOZ-ach (pozwala na przekształcanie szpitali w spółki). Powód? Posłowie muszą zapoznać się z obszernym pakietem poprawek do ustawy, które diametralnie zmieniają jej charakter. Otrzymali je dopiero w czwartek (4 września).

Dzień wcześniej projekt „Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia" pozytywnie zaopiniowała Rada Ministrów.

Podczas posiedzenia komisji opozycja krytykowała PO za sposób i formę procedowania nad ustawą. Jak mówili posłowie, chociaż powszechnie wiadomo, że autorem projektu i poprawek jest rząd, to jest on zgłaszany jako poselski.

- Odgrywana jest bulwarowa komedia. Pani przewodnicząca (wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera z PO - przyp. PAP) została obsadzona w roli komediowej. Ale sprawa jest poważna, bo chodzi o miliardy – mówił Ludwik Dorn (PiS).

Posłanka Małecka-Libera ripostowała, że poprawki przygotowali posłowie PO. Wezwała także opozycję, by zapoznała się z poprawkami, a dopiero potem komentowała i zadawała pytania.

Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) podkreślał w rozmowie z PAP, że procedowanie nad ustawą w formie przyjętej przez koalicję jest "niepoważne".

- Posłowie Platformy Obywatelskiej są nieprzygotowani, pani przewodnicząca (Małecka-Libera) odczytała z kartki uzasadnienie. Na pierwsze dość istotne pytanie nie potrafiła odpowiedzieć. Rada Ministrów odniosła się do poprawek, które nie miały formalnego charakteru, narusza to konstytucyjne zasady tworzenia prawa - powiedział Balicki.

Pomimo prośby, PAP nie otrzymała w czwartek od sekretariatu sejmowej komisji zdrowia treści poprawek. Tłumaczono, że trafiły one do Sejmu dopiero w czwartek po południu i jest problem z powieleniem odpowiedniej ilości ich kopii.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, projekt reguluje m.in. sposób przekształceń szpitali w spółki. Wprowadza podział zakładów na trzy kategorie - A, B lub C - w zależności od wskaźników rentowności i płynności, które będą określone przez biegłego rewidenta niezwłocznie po wejściu w życie ustawy.

"Kategoria A – to dodatnia rentowność, koszt/przychód równy lub mniejszy niż 1 oraz płynność równa lub większa niż 1. Kategoria B - to rentowność od 0 do - 5 proc., koszt/przychód od 1 do 1,1 oraz płynność od 0,8 do 1. Kategoria C będzie przyznawana przez biegłego rewidenta tym zakładom, które nie uzyskają ani kategorii A ani B" – poinformowano w komunikacie CIR.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH