Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem weta zgłoszonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Większość w komisji stanowią posłowie PO i PSL. Debata i głosowanie nad prezydenckim wetem są zaplanowane jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.

Prezydent zawetował w listopadzie ustawy: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę systemu ochrony zdrowia. Najwięcej kontrowersji wzbudza pierwsza z zawetowanych ustaw, która zakłada obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości kapitału samorządom. Szczegółowe przepisy dotyczące przekształceń zawarto w ustawie wprowadzającej reformę.

Andrzej Duda, minister w Kancelarii Prezydenta, mówił podczas posiedzenia Komisji, że w ocenie Lecha Kaczyńskiego zawetowane ustawy przyczyniłyby się do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych i naruszenia praw pacjenta. Ponadto ich wejście w życie byłoby także szkodliwe dla pracowników służby zdrowia.

- Naruszałoby też konstytucyjny artykuł, nakładający na państwo obowiązek opieki zdrowotnej nad obywatelami - podkreślał Duda.

Z tymi argumentami nie zgodził się wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Jak mówił, kwestia dostępności do procedur zdrowotnych jest określona w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a przekształcenie ZOZ-ów w spółki nie zmienia podstawy ich działalności. Szulc zaznaczył też, że jeżeli ustawa wprowadzająca reformę nie wejdzie w życie, to nie będą obowiązywać również ustawy, które prezydent podpisał.

Tomasz Latos (PiS) podkreślał, że od początku procedowania nad ustawami nie zastosowano odpowiednich metod: ustawy przygotowane przez rząd były zgłaszane przez posłów. - Komu te ustawy miały służyć? (...) Wydaje się, że tak na prawdę one służą przede wszystkim rządowi, który pozbywa się odpowiedzialności za służbę zdrowia - oświadczył. - Nie da się zrobić żadnej reformy służby zdrowia bez zwiększenia nakładów - dodał poseł.

- Odnoszę wrażenie, że niektórzy państwo uważają, że najlepsze zarządzanie to jest zarządzanie przez państwo (...), że matka partia we wszystkim pomoże, (...) czuje się jakbym przeniosła się przed rok 1989 - mówiła wiceprzewodnicząca klubu PO Elżbieta Łukacijewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH