Komisja sejmowa chce opinii ws. zmian w ustawie o narkomanii

O dodatkową opinię w sprawie projektu przewidującego odstąpienie od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków zwróciła się sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach. Do przedłużenia prac nad projektem skłoniły posłów uwagi zgłoszone przez prokuratora generalnego.

W czwartek (16 grudnia) sejmowa komisja miała wyrazić swoje stanowisko w sprawie przyjętego w sierpniu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się we wrześniu.

Według zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

– Jeśli mamy podjąć odpowiedzialną decyzję, tym bardziej w świetle stanowiska prokuratora generalnego, musimy zasięgnąć dodatkowej opinii na temat projektu, najlepiej od osoby z tytułem profesorskim – mówił Stanisław Szwed (PiS). Komisja przyjęła w głosowaniu jego wniosek w tej sprawie.

Niedawno komisja otrzymała stanowisko prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta dotyczący procedowanej nowelizacji. Według niego proponowana zmiana stanowi w istocie próbę legalizacji posiadania nieznacznej ilości narkotyków w sytuacji, gdy ze względu na nieskuteczność walki z przestępczością narkotykową zasadność przyjęcia tego rodzaju rozwiązania nie znajduje uzasadnienia.

Zdaniem prokuratora generalnego wątpliwości może budzić także dopuszczenie możliwości warunkowego umorzenia postępowania wobec osób uprzednio karanych. Jak zaznaczono w stanowisku, zasadniczym celem warunkowego umorzenia jest danie szansy osobie, która po raz pierwszy weszła w konflikt z prawem.

Ponadto prokurator generalny zaznaczył, że już według aktualnie obowiązujących przepisów, w przypadku posiadania przez osobę uzależnioną nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek, można umorzyć postępowanie, jeśli społeczna szkodliwość czynu jest znikoma.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powiedział, że zgodnie z intencją autorów projektu, każdy przypadek osoby schwytanej z niewielką ilością narkotyków przed odstąpieniem od ścigania będzie rozpoznawany, a samo umorzenie nie będzie następowało automatycznie. W uzasadnieniu projektu zwrócono także uwagę, że proponowane przepisy nie dotyczą sytuacji znikomej społecznej szkodliwości czynu, bo wówczas czyn nie stanowi w ogóle przestępstwa. Jak wskazano, chodzi o przypadki, w których wymierzenie sprawcy kary uznać można za niecelowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH