Komisja petycji skieruje do MZ dezyderat ws. klauzuli sumienia farmaceutów Fot. archiwum

Komisja petycji zadecydowała w czwartek (9 listopada) o skierowaniu do Ministra Zdrowia dezyderatu w sprawie powoływania się przez farmaceutów na klauzulę sumienia. Petycję, wraz z projektem regulującym stosowanie takiej klauzuli, złożyło Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.

Autorzy petycji zwrócili uwagę, że w obecnym porządku prawnym prawo farmaceuty do postępowania zgodnie z sumieniem nie zostało w sposób wyraźny ustawowo ograniczone ani uregulowane. Wskazali, że wielokrotnie odmawia się farmaceutom, technikom farmaceutycznym i właścicielom aptek "prawa do wolności sumienia".

- Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - ocenili.

Dodali, że farmaceuci, którzy chcą się powoływać na sumienie, są narażeni na szykany, mają problem z podjęciem pracy lub stażu albo decydują się na porzucenie zawodu. "Według badań, dotyczy to ok. 15 proc. czynnych zawodowo aptekarzy; nie wiadomo, z jakiego powodu grupa ta miałaby być dyskryminowana nie tylko ze względu na swe poglądy, ale także wobec innych zawodów medycznych, których prawo do wolności sumienia się uznaje" - napisano w petycji.

Do petycji dołączono projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, na mocy której farmaceuci mogliby powoływać się na klauzulę sumienia.

Stały doradca komisji Krzysztof Pater ocenił, że przedstawiona inicjatywa jest "bardzo fragmentaryczna". Zwrócił uwagę, że w projekcie nie określono np., co miałby zrobić pacjent, któremu farmaceuta odmówi sprzedaży leku, a w pobliżu nie ma innej apteki. Ponadto na klauzulę sumienia mogłyby się powoływać także np. osoby sprzeciwiające się testowaniu leków na zwierzętach lub stosowaniu preparatów krwiopochodnych.

Zauważył też, że osoba zatrudniająca kierownika apteki podczas rekrutacji nie może pytać go o kwestie dotyczące sumienia. W konsekwencji może się zdarzyć, że kierownik, powołujący się na wolność sumienia, może sparaliżować funkcjonowanie apteki, sprzeciwiając się przechowywaniu w aptece niektórych leków.

- Przy tym zapisie, który proponują autorzy petycji, istnieje ogromne ryzyko bardzo poważnych implikacji, także dla zdrowia potencjalnych pacjentów - ocenił Pater.

Przedstawiciel Ordo Iuris ocenił, że "projekt ustawy dołączony do petycji zasługuje na uwzględnienie" i "umacnia to, co wynika wprost z konstytucji". - Kwestia ewentualnego uregulowania dostępu pacjentów do środków antykoncepcyjnych czy innych, które by się spotykały ze sprzeciwem sumienia, jest kwestią odrębną, która w zasadzie nie może być argumentem przeciwko klauzuli sumienia farmaceutów, techników farmaceutycznych - powiedział.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH