Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o izbach lekarskich. Powodem odrzucenia był fakt, że Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelna Izba Lekarska przygotowują projekt całościowej zmiany ustawy.

Odrzucony projekt nowelizacji zakładał m.in., jak wyjaśniał przewodniczący Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS), zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy, w tym rozszerzenie uprawnień przed sądami lekarskim dla osób pokrzywdzonych, prawo ich pełnego uczestnictwa jako strona, a nie świadek w procesie przed sądem korporacyjnym, wprowadzenie jawności postępowania oraz rozszerzenie katalogu kar o kary finansowe (dotychczas były to kary upomnienia, nagany lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu – przyp. red.). Zakładał także możliwość odwołania się od wyroku sądu lekarskiego do sądu okręgowego oraz poszerzenie składu sądu lekarskiego o sędziego zawodowego. Dodatkowo  projekt obejmowałyby ewentualne zmiany podziału terytorialnego izb zgodnie z granicami województw.

Krzysztof Makuch z Naczelnej Rady Lekarskiej poinformwał podczas obrad komisji, że samorząd jest na ostatnim etapie prac nad własnym projektem, który całościowo zmieni ustawę o izbach. Dodał, że projekt korporacji jest w wielu miejscach zbieżny z proponowaną nowelizacją. Dlatego poprosił o poparcie dla przygotowanego przez samorząd projektu. Stwierdził, że nie wystarczy nowelizacja tej ustawy. Poinformował też, że NRL jest przeciwna zmianom w podziale terytorialnym izb, ponieważ wprowadziłoby to niepotrzebny zamęt i uszczerbek w majątku korporacji.

Wiceminister zdrowia, Marek Twardowski powiedział, że zgadza się ze stanowiskiem samorządu lekarskiego i widzi potrzebę prac nad całkowitą zmianą ustawy, ponieważ nowelizacja jest niewystarczająca. Dodał, że ministerstwo przygotowuje projekt takiej ustawy i chce nad nią zacząć procedować w drugiej połowie br.

- Nie ma takiego projektu ustawy. A jeżeli jest, to właśnie ten, który przygotowuje NRL - mówił w odpowiedzi na stanowisko Ministerstwa Zdrowia poseł Piecha.

Dodał, że ministerstwo i samorząd obiecywały przedstawienie projektu w czerwcu i nie wywiązały się z obietnic, dlatego nie wiadomo, czy w ogóle projekt przedstawią. Poseł Ludwik Dorn (PiS) zaproponował, żeby jednak pracować nad nowelizacją, a jeżeli pojawi się projekt zmiany ustawy, to wówczas część zagadnień będzie już opracowana. Posłowie koalicji przegłosowali jednak zamknięcie dyskusji nad nowelizacją i ostatcznie ich głosami projekt został odrzucony.


Jak poinformował Rynek Zdrowia pezes NIL, Konstanty Radziwiłł, Naczelna Rada Lekarska 27 czerwca zakończy pracę nad projektem zmiany ustawy o izbach lekarskich i przekaże go do Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH