Komisja nie poparła poprawek do projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny nie poparła żadnej ze zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek do projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Opozycja chce szybszej podwyżki świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych niż proponuje rząd.

W czwartek (3 kwietnia) komisja  zaopiniowała negatywnie poprawki zgłoszone w środę podczas drugiego czytania projektu. Wszystkie zmierzały do szybszego podwyższenia świadczeń niż zaproponował rząd. 

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych podwyższa świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy zawodowej, żeby opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. Jest on odpowiedzią na protest trwający od dwóch tygodni w Sejmie.

Przewiduje on, że docelowo świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Zgodnie z projektem świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Protestujących ta propozycja nie zadowala. Domagają się podwyżki do poziomu płacy minimalnej już teraz i corocznej waloryzacji świadczeń.

Projekt przygotował rząd, jednak, aby skrócić proces legislacyjny, został on wniesiony do Sejmu jako poselski - posłów PO i PSL.Posłowie opozycji chcą szybszego dojścia do docelowej kwoty. Klub PiS zgłosił poprawkę, by świadczenie pielęgnacyjne wzrosło do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, z ostatniego kwartału poprzedniego roku - co wprowadziłoby stały mechanizm zapewniający regularną waloryzację.

Podobne poprawki zgłosiły SP i TR. Klub SP chciał podwyższenia kwoty świadczenia do wysokości płacy minimalnej i zapisania tego w ustawie - obecnie do projektu wpisana jest konkretna kwota, nie jest wprost powiązana z wysokością płacy minimalnej. Zaproponował też, by podwyżki obowiązywały od 1 maja br. Z kolei TR zaproponował, by świadczenie wzrosło do kwoty 1300 zł już od przyszłego roku.

Wniosek mniejszości zgłaszał też wcześniej klub SLD, który chce, by od przyszłego roku rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymywali w sumie 1300 zł - 1200 zł świadczenia i 100 zł dodatku finansowanego z Funduszu Pracy.

W czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn odpowiadała na pytania posłów PiS, które dotyczyły m.in. protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przypomniała, że zapowiedziany został okrągły stół w sprawie systemowych zmian.

- Do tego okrągłego stołu zostaną zaproszeni i eksperci, i wszyscy ci, którzy będą chcieli zająć merytoryczny głos w dyskusji na ten temat, po to, żeby wprowadzić systemowe rozwiązanie łagodzące problem i rozwiązujące docelowo problem pomocy w ramach świadczeń rodzinnych - powiedziała Seredyn.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH