Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 rok.

Zmiana jak informowali podczas obrad komisji przedstawiciele Funduszu będzie dotyczyła zwiększenia środków na działania profilaktyczne związane z wczesnym wykrywaniem raka szyjki macicy oraz raka piersi. Na ten cel NFZ chce przeznaczyć 5 mln 277 tys. zł.

Dzięki tym środkom, jak mówiła wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska, ma zostać zwiększona wysyłka zaproszeń na badania profilaktyczne oraz zwiększona ilość kobiet zgłaszających sie na te badania.

Posłowie pytali dlaczego zaproszenia wysyłane są przez centrale NFZ, a nie przez oddziały wojewódzkie. Przedstawiciele NFZ odpowiadali, że wysyłka centralna jest prostsza organizacyjnie. Poinformowali, że koszt jednego wysłanego zaproszenia to 1,50 zł.

Poseł Marek Balicki  zapytał, w związku ze zmianą planu finasowego NFZ, ile wolnych środków znajduje sie jeszcze na rachunkach bankowych Funduszu.
NFZ podał, że na dzień 31 grudzień 2007 na rachunku bankowym funduszu było 4 mld 44 mln zł, natomiast 30 czerwca  2008 – 6 mld 95 mln zł. Nie podał ile z tych pieniędzy można zaliczyć do tzw. wolnych środków. Poinformował jednak, że ponad 4 mld zostały włączone do planu w czerwcu br.
Poseł Balicki stwierdził, że jest zaniepokojony, ponieważ jego zdaniem, z kwartału na kwartał w sposob nieuzasadniony zwiększa się kwota wolnych środkow i będzie ona wyższa niż w ubiegłym roku .
- Jest to złamanie przepisów ustawy. Wolne środki mogą być wówczas, kiedy zostaną zaspokojone potrzeby społeczeństwa np. nie ma kolejek do świadczeń itd. - tłumaczył poseł Balicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH