Komisja Zdrowia: ratownicy medyczni mogą użyć przymusu

Zmiana przepisów dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego i zwiększenie uprawnień rzecznika praw pacjenta, to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, który w czwartek poparła Sejmowa Komisja Zdrowia.

Nowela zmienia zapisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób chorych psychicznie. Chodzi o ich dostosowanie do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Obecnie obowiązujące regulacje zakładają, że przymus bezpośredni (przytrzymanie, przymusowe zastosowanie leków, unieruchomienie, izolacja) może stosować lekarz, a w szczególnych przypadkach – również pielęgniarka. 

Sytuacja jednak się zmieniła, od kiedy pojawiły się zespoły ratownictwa medycznego, w skład których nie wchodzi lekarz. Oznacza to, że w grupie ratowniczej nie ma osoby upoważnionej do zastosowania przymusu bezpośredniego. 

Zgodnie z projektem, decyzję w tej sprawie będzie podejmował kierujący akcją ratowniczą. Zastosowanie przymusu zostanie odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta. Przymus bezpośredni będzie można stosować do momentu uzyskania pomocy lekarza lub podczas przewożenia pacjenta do szpitala psychiatrycznego.

Nowe przepisy poszerzają uprawnienia rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Ma on zyskać prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń szpitala związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Rzecznik będzie mógł też występować z wnioskiem do wszystkich członków personelu zakładu opieki zdrowotnej o podjęcie stosownych działań zmierzających do usunięcia przyczyny skargi lub zaistniałych naruszeń. Dotychczas nie miał takiej możliwości. 

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli osoba chora psychicznie nie będzie chciała poddać się badaniu psychiatrycznemu, które miałby przeprowadzić biegły lekarz, to wyłącznie sąd będzie mógł zarządzić jej przymusowe doprowadzenie przez policję do wskazanego miejsca. Do tej pory lekarz psychiatra mógł wystąpić o to do policji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH