Komisja Europejska zaproponowała nową dyrektywę, która ma sprecyzować zasady, na jakich pacjenci mogą korzystać z usług medycznych w innym kraju UE. Nowa dyrektywa nie zmieniałaby zasad leczenia i zwrotu kosztów w nagłych przypadkach podczas pobytu za granicą.

Rozporządzenie z 1971 roku w tej sprawie stanowi, że ubezpieczeni u siebie obywatele innych krajów UE mają takie same prawa, jak mieszkańcy kraju, w którym skorzystali z koniecznej pomocy lekarskiej. W takich przypadkach pokrywane są wszystkie koszty w pełnej wysokości.

Obecnie wyjeżdżający za granicę obywatel państwa należącego do Unii powinien posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). I tej zasady dyrektywa nie zmienia. Karta stanowi dowód, że osoba, której ją wydano jest ubezpieczona w swoim kraju, a ubezpieczyciel zgadza się na pokrycie kosztów niezbędnego z przyczyn medycznych leczenia tej osoby, w trakcie pobytu za granicą. Brak odpowiedniego dokumentu może skutkować koniecznością pokrycia kosztów leczenia bezpośrednio z kieszeni pacjenta.

Z formalnego punktu widzenia, jeśli Polak – pacjent posiadał ważny EKUZ i musiał za granicą skorzystać z leczenia wymagającego dodatkowych opłat (z reguły chodzi tu o procedury nieurgensowe) może zwrócić się o ich refundację do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Dyrektywa utrzymuje jednak w takich wypadkach obowiązek uiszczenia opłaty za wykonaną za granicą usługę. Ponadto miałaby obowiązywać zasada, że ubezpieczonemu zwraca się koszty do takiej kwoty, jaką otrzymałby we własnym kraju. Ewentualną różnicę pacjent musi pokryć z własnej kieszeni, co oznacza, iż Polacy musieliby w wielu przypadkach dopłacać, lecząc się za granicą.

Proponowana w dyrektywie zmiana w porównaniu z obecnymi przepisami unijnymi jest taka, że pacjent nie musiałby udowadniać konieczności leczenia za granicą (np. z powodu zbyt długich kolejek osób oczekujących na zabieg w kraju). Tak jak kilka razy orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości, co do zasady każdy obywatel UE ma prawo leczyć się w innym kraju. Musi jednak wziąć pod uwagę konieczność zapłaty za zabieg, a potem czekania na zwrot – być może nie wszystkich – kosztów.

W tej akurat kwestii dyrektywa pozostawia jednocześnie możliwość wyboru rządom poszczególnych państw co do polityki wobec wyjazdów na planowe leczenie. Każdy kraj członkowski Unii ma bowiem prawo wprowadzić system uprzednich zezwoleń na leczenie zagraniczne, tłumacząc to np. masową liczbą podobnych przypadków albo obawą przed zbyt wysokim obciążeniem dla krajowego budżetu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH