Wybierając produkty do ochrony przed słońcem należy zwrócić uwagę na nowe oznaczenia na opakowaniach - przypomina Komisja Europejska. Alarmuje, że niedostateczna ochrona łączy się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia.

Przedstawiciele Komisji zwracają przy tym uwagę, że filtr jest tylko jednym ze środków koniecznych dla skutecznej ochrony przed słońcem. Podkreślają, że należy również m.in: unikać zbyt długiego przebywania na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze (zazwyczaj od godz. 11 do 15) oraz używać produktów ochrony przeciwsłonecznej, chroniących zarówno przed promieniowaniem UV-B, jak i UV-A.

Nowe oznaczenia to m.in. zmienione logo lub naklejka informująca o ochronie przed promieniowaniem UV-A. Komisja chce, aby z opakowań zniknęły mylne określenia typu "blokada przeciwsłoneczna" lub "całkowita ochrona".

- Pomimo, że na produktach zawierających filtry przeciwsłoneczne często pojawiają się informacje takie jak 'blokada przeciwsłoneczna' lub "całkowita ochrona, nie ma takiego produktu, który zapewniałby pełną ochronę przed promieniowaniem UV - wyjaśniła KE.

- Chcemy jasno poinformować konsumentów tego lata – zwracajcie uwagę na nowe oznaczenia i dokonujcie świadomego wyboru produktów ochrony przeciwsłonecznej, z których będziecie korzystać wy i wasze rodziny – powiedziała cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. konsumentów Meglena Kunewa.

Komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou alarmuje, że niedostateczna ochrona przed słońcem łączy się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak rak skóry.

Nowe oznaczenia są rezultatem przyjętego we wrześniu 2006 r. zalecenia Komisji w sprawie produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Colipa (europejskie stowarzyszenie producentów reprezentujące interesy branży kosmetycznej, toaletowej i perfumeryjnej) przeprowadziło ankietę na temat sytuacji na początku sezonu letniego 2008. Trzy czwarte największych firm produkujących kosmetyki szacuje, że nowe oznaczenia w tym sezonie ma 70-100 proc. ich wyrobów.

Komisja chce, aby oprócz tradycyjnych oznaczeń SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), firmy stosowały opisy słowne - ochrona niska, średnia, wysoka i bardzo wysoka.

Jak podała Komisja, producenci muszą też stosować bardziej dokładne oznakowania, odnoszące się do ochrony przed promieniowaniem UV-A. Promieniowanie UV-B jest przyczyną oparzeń słonecznych, natomiast promieniowanie UV-A powoduje przedwczesne starzenie się skóry i ma niekorzystny wpływ na system odpornościowy organizmu. Oba typy promieniowania w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH