Kolejny wniosek do CBA w sprawie refundacji kilku leków

Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków złożyło kolejny wniosek do CBA o podejrzeniu korupcji przy podejmowaniu przez Ministerstwo Zdrowia decyzji o objęciu refundacją i ustalaniu ceny kilku leków. Resort zapewnia, że nie było żadnych nieprawidłowości.

Stowarzyszenie na początku kwietnia zawiadomiło CBA o podejrzeniu korupcji przy ustalaniu ceny nutramigenu, czyli odżywki zastępującej mleko, stosowanej u niemowląt. Wówczas resort zapewniał, że nie doszło do nieprawidłowości. Preparat ten był refundowany w 2011 r. w 50 proc., w styczniu i lutym tego roku nie trafił na listę refundacyjną, a od marca powrócił na nią, ale droższy - NFZ dopłaca do niego więcej.

W kolejnym wniosku, którego treść PAP otrzymała w poniedziałek (7 maja), SLP zwróciło się z prośbą do CBA o poszerzenie zakresu kontroli oraz zbadanie, czy w przypadku kilku innych leków nie doszło do korupcji.

Stowarzyszenie podkreśliło, że docierają do niego sygnały budzące podejrzenie korupcji przy ustalaniu cen trzech leków; chodzi o singulair, sortis oraz plavix. "Wątpliwości budzi fakt, iż wyżej wymienione leki przy 100 proc. odpłatności przez pacjenta kosztują 20-30 zł, zaś ich ceny w okresie objętym refundacją (do 1 stycznia 2012 r.) były kilkakrotnie wyższe" - czytamy we wniosku.

Jak poinformowało stowarzyszenie, ceny tych leków wynosiły przed 2012 r. od ok. 80 do 150 zł. "Tak duże różnice w cenach budzą podejrzenia o korupcję przy podejmowaniu decyzji o objęciu tych leków refundacją" - podkreślili lekarze.

Wyrazili też wątpliwości dotyczące leku aleric, który w styczniu został wprowadzony na listę leków refundowanych w cenie 22,88 zł. "Lek ten otrzymał decyzję o objęciu refundacją od 1 stycznia 2012 r. na dwa lata, a mimo to w obwieszczeniu MZ z 27 lutego nie znalazł się na liście leków refundowanych. Cena tego preparatu bez refundacji wynosi obecnie 12 zł" - napisali lekarze.

Rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek zapewniła w poniedziałek (7 maja) w rozmowie z PAP, że procesy podejmowania decyzji dotyczących objęcia leków refundacją są przejrzyste i zgodne z przepisami. Dodała, że ceny leków są uzgadniane podczas negocjacji firm farmaceutycznych z Komisją Ekonomiczną.

Ustawa refundacyjna, która weszła w życie 1 stycznia br. wprowadziła stałe ceny i marże na leki refundowane. Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące i publikowana w formie obwieszczenia MZ. Ostatnia aktualizacja miała miejsce pod koniec kwietnia i obowiązuje od 1 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH