Kolejny projekt MZ dotyczący planowania pracy lekarzy przez szpitale - szczegóły Zdaniem MZ, nowe przepisy zniwelują nierówne obciążenie pracą kadry medycznej w poszczególnych komórkach organizacyjnych szpitala. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (8 stycznia) opublikowało kolejny projekt dający szpitalom więcej samodzielności w planowaniu całodobowej opieki lekarskiej. Zdaniem MZ, nowe przepisy zniwelują nierówne obciążenie pracą kadry medycznej w poszczególnych komórkach organizacyjnych szpitala.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje, że szpitale będą mogły swobodniej planować harmonogram całodobowej pracy kadry medycznej.

W części postanowień ogólnych rozporządzenie zawiera definicję "harmonogramu" - czyli zestawu informacji dotyczących organizacji pracy w przychodniach i szpitalach, który stanowi załącznik do zawartej przez placówkę medyczną umowy z NFZ. W obecnie obowiązujących przepisach harmonogram to wykaz informacji:

- o dostępności miejsca służącego leczeniu i diagnostyce,

- o personelu medycznym wraz z czasem jego pracy,

- o sprzęcie i aparaturze medycznej.

Zarządzający szpitalem czy przychodnią ma obowiązek informować Narodowy Fundusz Zdrowia o zmianach w tak zdefiniowanym harmonogramie (np. o fakcie utraty wykazanego w harmonogramie lekarza czy pielęgniarki) najpóźniej w dniu poprzedzającym taką zmianę lub - w przypadkach losowych - natychmiast po powzięciu informacji.

Mniej raportowania o zmianach w harmonogramie
Ministerstwo Zdrowia chce, żeby informacje dotyczące personelu medycznego były poszerzone o dodatkowe elementy, przy czym niektóre z nich zmniejszają obowiązek raportowania o zmianach. W projekcie nowelizacji rozporządzenia zaproponowano, żeby szefowie szpitali czy przychodni nie musieli zgłaszać nieobecności czasowej pracownika medycznego, jeśli nie będzie on świadczył pracy przez maksymalnie 14 dni.

MZ wskazuje, że zmniejszy to częstość aktualizacji harmonogramu w sytuacji, gdy zmiana wynika z sytuacji losowej i krótkotrwałej. "Brak obowiązku w tym względzie zmniejszy obciążenie świadczeniodawców pracą administracyjną" - przekonuje resort.

Projekt przewiduje też, że zarządzający szpitalem znajdującym się w sieci będą mogli dokonywać zmian w harmonogramie dotyczących miejsca udzielania świadczeń oraz czasu pracy personelu medycznego.

Placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą musiały uzyskać zgodę NFZ na zmiany w harmonogramie dotyczącym hospitalizacji. W efekcie takich zmian pracownik będzie mógł np. udzielać świadczeń jednocześnie w innej jednostce lub komórce organizacyjnej szpitala, jeśli znajduje się ona w tej samej lokalizacji. Resort definiuje w projekcie "lokalizację" jako: "budynek lub zespół budynków (...) położonych obok siebie i tworzących funkcjonalną całość".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH