O leczeniu uzdrowiskowym, wizytach lekarskich, stałych cenach porodów i nowych dowodach w informacjach Dziennika Gazety Prawnej...

W 2010 roku NFZ przeznaczy na leczenie uzdrowiskowe o 100 mln zł mniej niż w tym. Już teraz na leczenie w sanatoriach oczekuje ponad 336 tys. osób. Ministerstwo Skarbu Państwa wciąż nie zrealizowało planu prywatyzacji uzdrowisk na 2008 rok. Na wyjazd do uzdrowiska, który jest współfinansowany przez NFZ w 2010 kuracjusze mogą czekać nawet do dwóch lat. To efekt obcięcia wydatków NFZ na lecznictwo uzdrowiskowe.

Z kolei dla osób pracujących pomocną może okazać się informacja dotycząca wizyt lekarskich w trakcie pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, który go nie poinformował, że wychodzi do lekarza. Zarzut pracodawcy samowolnego opuszczenia pracy związany jest z nieobecnością pracownika w dniu, na który to dzień pracownik ma zwolnienie lekarskie, a tym samym jego nieobecność jest usprawiedliwiona.

Dla kobiet ważne informacje o ustaleniu stałej ceny porodu. Porody rodzinne są bowiem traktowane jako dodatkowa opieka pielęgnacyjna. Zgodnie z ustawą zdrowotną za jej zapewnienie szpital może pobierać opłatę ustaloną przez jego kierownika. Przy jej określaniu powinien kierować się rzeczywistymi kosztami świadczenia. Te jednak są różnie w poszczególnych placówkach. Stąd też duże różnice w cenie tej samej usługi.

Zdaniem Krystyny Kozłowskiej, rzecznika praw pacjenta dużo bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby ustalenie maksymalnej wysokości ceny za poród rodzinny, jaką może pobierać szpital.

A od 2011 roku mają być wydawane elektroniczne dowody osobiste. Nowy dowód osobisty ma być wykorzystywany jako dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z wielu usług, na przykład medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej w środowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH