Kolejne podejście "Contra in vitro"

Ostatnią szansą dla dwukrotnie odrzuconego przez Sejm projektu nowelizacji kodeksu karnego, opracowanego przez komitet "Contra in vitro", mają być Senat i słowa Kościoła.

Jak podaje Nasz Dziennik, projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Contra in vitro”, który przewiduje m.in. karę do 3 lat pozbawienia wolności za przeprowadzenie zabiegu in vitro, ma powrócić do gry 9 czerwca 2010 r. jako przedłożenie senackie.

Projekt zgłaszano już dwukrotnie. We wrześniu 2009 r. jako inicjatywę obywatelską, w maju 2010 r. jako przedłożenie poselskie. Za każdym razem był odrzucany w pierwszym czytaniu.

Tym razem inicjatywę zgłoszenia dokumentu jako przedłożenia senackiego podjął Kazimierz Jaworski, senator Prawa i Sprawiedliwości. Aby mógł być zgłoszony, potrzebne są podpisy pięciu senatorów. Jaworski zapewnia, że rozmowy trwają, a senatorzy w świetle nadciągających wyborów będą mieli okazję wykazać realizacją swoich poglądów. Przekonuje, że działa „za wskazaniem” Komisji ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski, zaniepokojonej odrzuceniem poselskiego projektu „Contra in vitro”.

W komunikacie Komisji ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski z 19 maja 2010 r. znalazły się słowa „ (...) ci, którzy czynnie uczestniczą w zabijaniu bądź ustanawiają prawa przeciwko życiu poczętemu, a takim jest życie dziecka w stanie embrionalnym, w ogromnym procencie niszczone w procedurze in vitro, stają w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła Katolickiego i nie mogą przystępować do Komunii świętej, dopóki nie zmienią swojej postawy”.

Ludwik Skurzak, współtwórca Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Contra in vitro” w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że projekt, który przedstawiło stowarzyszenie został odrzucony już dwukrotnie, ale wtedy posłowie mogli się jeszcze zasłaniać niewiedzą czy niezrozumieniem nauk Kościoła.

– Mówili: owszem, jesteśmy katolikami, ale mamy inne zdanie. Teraz, gdy Kościół w komunikacie Komisji ds. Rodziny bardzo jasno przedstawił stanowisko na ten temat, chcemy dać posłom jeszcze jedną szansę wypowiedzenia się w sprawie projektu zgodnego z nauczaniem Kościoła – podkreśla Skurzak.
 
W Sejmie znajduje się obecnie pięć projektów ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro. Dwa projekty posłów PO – Jarosława Gowina oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Bolesława Piechy (PiS), projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej złożony przez Marka Balickiego (Lewica) oraz projekt autorstwa byłej posłanki, obecnie eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH