Kolegium Lekarzy Rodzinnych opiniuje założenia do projektu ustawy o POZ W opinii Kolegium Lekarzy Rodzinnych w ustawie powinny znaleźć się zapisy, ułatwiające doskonalenie zawodowe lekarzom i pielęgniarkom. Fot. Archiwum

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce przesłało do Ministerstwa Zdrowia uwagi do założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej autorstwa resortu zdrowia.

Jak informuje Rynek Zdrowia dr Tomasz Tomasik, prezes Kolegium, ma on nadzieję, że opinia ta będzie uwzględniana przez Ministerstwo Zdrowia w dalszych pracach nad ustawą. KLR wskazuje m.in. na najbardziej pozytywne zapisy tego projektu.

Wśród nich wylicza: wprowadzenie prawa do korzystania z POZ dla wszystkich osób posiadających obywatelstwo i zamieszkałych na terytorium Polski; możliwość działalności, w ramach POZ, różnych podmiotów leczniczych oraz gwarancja ich równego traktowania i równych praw;  zwiększanie nakładów na POZ, z osiągnięciem poziomu 20 proc. wydatków NFZ w perspektywie 10 lat; wymóg rozpoczęcia specjalizacji z zakresu medycyny rodzinnej do końca 2022 r. dla lekarzy i pielęgniarek nie spełniających warunków nowej definicji lekarza i pielęgniarki POZ oraz utworzenie wojewódzkich ośrodków kształcenia w medycynie rodzinnej.

Organizacja lekarzy wskazuje też na kwestie, które należy doprecyzować. W części: ''Problemy w funkcjonowaniu POZ'' proponuje np. dodanie do wymienionych 8 ważnych problemów funkcjonowania POZ co najmniej trzech kolejnych: nadmierną liczbę, skomplikowaną strukturę, rozproszenie w wielu aktach normatywnych i niespójność regulacji prawnych dotyczących POZ.

Dr Tomasik w nadesłanej opinii zwraca też uwagę na kwestie dotyczące kwalifikacji i rozwoju zawodowego w POZ. "Zwrócenie uwagi w założeniach do ustawy na prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego lekarzy i pielęgniarek jest bardzo pozytywnym elementem" - czytamy w opinii.

Jak podkreśla Kolegium, w ustawie powinny znaleźć się zapisy, ułatwiające profesjonalistom medycznym realizację tego obowiązku. Zaproponować można ulgi podatkowe oraz możliwość udziału w szkoleniach nie tylko w dni wolne i świąteczne, ale także w godzinach funkcjonowania praktyk. 

Ważne zapisy założeń do projektu ustawy, w ocenie Kolegium, dotyczą odtworzenia regionalnych ośrodków kształcenia lekarzy rodzinnych, których likwidacja zdezorganizowała proces specjalizacji w dyscyplinie nie mającej instytucjonalnego zaplecza, jakie posiadają inne specjalizacje dysponujące klinikami i oddziałami szpitalnymi.

W opracowanym dokumencie, a następnie w ustawie należy określić, że ich zadaniem będzie koordynacja i organizacja szkolenia podyplomowego, w tym egzaminów praktycznych, na obszarze województwa. Obecnie każde województwo posiada przynajmniej jedną uczelnię medyczną. Rozwiązanie, polegające na tworzeniu ośrodków opartych na tych strukturach, będzie najłatwiejszym oraz najtańszym sposobem zwiększenia możliwości edukacyjnych.

Kolegium podkreśla też, że przyszła ustawa powinna ułatwiać promocję medycyny rodzinnej wśród studentów medycyny oraz tworzyć system motywujący absolwentów uniwersytetów medycznych do wyboru specjalizacji w tej dziedzinie i późniejszej pracy w POZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH