Kłopoty ze stosowaniem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Nowa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii uchwalona przez Sejm na początku kwietnia weszła w życie w piątek (9 grudnia). Brakuje jednak rozporządzenia do ustawy.

Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że konsultacje nad rozporządzeniem do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakończono 29 listopada, jednak nie zostało ono podpisane w resorcie.

Jak się dowiedziała się Gazeta Wyborcza w ministerstwie, podpisanie zablokował sprzeciw Krajowego Biura ds. Narkomanii, które przekonuje, że nie jest w stanie w terminie do 31 grudnia (termin ten przewiduje rozporządzenie) sporządzić ewidencji specjalistów uprawnionych do zbierania informacji dla sądów. Krajowe Biuro ds. Narkomanii chce, by rozporządzenie obowiązywało dopiero od kwietnia.

Przypomnijmy, że według uchwalonej na początku kwietnia - po burzliwej dyskusji w Sejmie - nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Chodzi o przypadki, gdy dana osoba ma nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Ponadto, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli nie zagraża jej kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

W przepisach przewidziano również, że jeżeli będą zachodzić wątpliwości, czy sprawca jest osobą uzależnioną, prokurator zarządzi zebranie informacji przez specjalistę terapii uzależnień na temat używania przez oskarżonego środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Według Gazety Wyborczaj opóźnienie wejścia w życie rozporządzenia oznacza podniesienie kosztów diagnoz, które od piątku (9 grudnia) obowiązane są zlecać sądy i prokuratury. Będą musiały płacić za to biegłym, których wynagrodzenie wynosi od 300 do 3 tys. zł. Za to samo terapeuci dostaliby 112 zł.

Opóźnienie oznacza też, że zamiast w ciągu 48 godzin od zlecenia, opinia będzie powstawała w czasie trudnym do przewidzenia. Ponadto opinia nie będzie zestandaryzowana, bo wraz z rozporządzeniem nie wejdzie w życie załącznik ze wzorem opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH