Klauzula sumienia w innych państwach

W Wielkiej Brytanii na mocy ustawy z 1967 r. o aborcji nikt nie może zostać zobowiązany do uczestnictwa w dopuszczonym przez prawo zabiegu przerwania ciąży, jeśli nie jest to zgodne z przekonaniami danej osoby.

Wyjątek stanowi tu procedura medyczna, która jest niezbędna dla ratowania życia lub zapobieżenia poważnemu trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu fizycznym lub psychicznym kobiety ciężarnej. Możliwość odmowy udziału w procedurach technicznych, mających na celu zapłodnienie i ciążę, reguluje natomiast ustawa z 1990 roku o zapłodnieniu i embriologii.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, we Francji kwestie związane z klauzulą sumienia są regulowane przez przepisy "Kodeksu zdrowia publicznego”. Na jego mocy prawo do powoływania się na klauzulę sumienia przysługuje w przypadku czterech obszarów działań medycznych: przerwania ciąży, przerwania ciąży ze względów medycznych, sterylizacji w celach antykoncepcyjnych oraz badań na zarodkach i zarodkowych komórkach macierzystych. Warto zaznaczyć, że we Francji "Kodeks zdrowia publicznego” nie przewiduje klauzuli sumienia dla farmaceutów.

We włoskim porządku prawnym klauzulę sumienia wywodzi się z konstytucyjnego prawa do wolności sumienia oraz wolności religijnej. Klauzula sumienia ma tu również swoje umocowanie w kilku ustawach, kodeksach etyki, dokumentach Narodowego Komitetu Bioetyki oraz wyrokach Sądu Konstytucyjnego.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH