Klauzula sumienia w aptekach: kiedy można odmówić sprzedaży leku Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

7 października br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek wskazania innego lekarza czy szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia, jest niekonstytucyjny. Czy także farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku powołując się na tę klauzulę i orzeczenie TK.

Trybunał Konstytucyjny orzekając, że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją, wywołał liczne komentarze nie tylko w środowisku medycznym, ale także wśród prawników.

Spór medyczny czy światopoglądowy?
Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj powiedział, że orzeczenie TK było "bardzo oczekiwane i kontrowersyjne". - Z jednej strony mieliśmy kwestie klauzuli sumienia, czyli światopoglądowe, a z drugiej strony także prawo do uzyskania pomocy medycznej i przysięgę Hipokratesa - zwrócił uwagę prof. Chmaj.

Dodał, że TK musiał rozstrzygnąć "spór światopoglądowy dotyczący istoty samej klauzuli sumienia". - Trybunał uznał za niekonstytucyjną możliwość powoływania się przez lekarza na klauzulę sumienia w tzw. "innych przypadkach niecierpiących zwłoki" i wskazał na konieczność dookreślenia tych przypadków.

Czy podobne dylematy natury etycznej i prawnej dotyczą także farmaceutów? Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku powołując się na klauzulę sumienia?

W USA również rozstrzygano o konstytucyjności klauzuli sumienia
Dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazuje, że są prawa i wolności obywateli chronione konstytucyjnie.

- Dobrem najwyższym jest życie człowieka, które podlega bezwzględnej ochronie. Brak regulacji ustawowych nie oznacza, że prawo farmaceuty do sprzeciwu sumienia nie istnieje, państwo bowiem nie nadaje tego prawa. Ewentualne przepisy prawne pozwoliłyby choćby częściowo uporządkować kwestie związane ze stosowaniem klauzuli sumienia w praktyce farmaceutycznej - uważa Marek Jędrzejczak.

W rozmowie z portalem rynekaptek.pl podkreśla, że konsekwencją konstytucyjnych gwarancji wolności sumienia jest nałożony na państwo obowiązek uznania prawa do sprzeciwu sumienia, które istnieje także wówczas, gdy nie jest wyraźnie zapisane w ustawie.

- Państwo bowiem nie ustanawia praw i wolności człowieka, ale je uznaje i zobowiązuje się je chronić. Należy jednak podkreślić, że ustawowa regulacja sprzeciwu sumienia jest bezpieczniejsza dla osoby powołującej się na klauzulę sumienia, gdyż wyklucza jej odpowiedzialność prawną, związaną z odmową wykonania określonego obowiązku - stwierdza wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH